Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Steaua e în comă: Deţinătoarea trofeului a fost eliminată în optimile Cupei României de o echipă de liga secundă, Poli Timişoara, care a câştigat cu 2-0

de Dragos Stoica    |    27 Oct 2011   •   20:37

Meciul si umilinta pentru Steaua. Inceput la Haifa cu acel neverosimil 0-5 contra lui Maccabi, picajul "ros-albastrilor" se accentueaza pe zi ce trece. Daca partida de campionat cu Rapid a adus o remiza alba la capatul unei prestatii mizere, intalnirea de ieri seara de la Timisoara, din Cupa Romaniei, a adus certitudinea ca Steaua a ajuns o echipa de pluton.

Elevii lui Ilie Stan au fost net depasiti de banateni, care, dincolo de pierderile suferite in vara in urma retrogradarii pe motiv de licenta (Zicu, Alexa, Bourceanu, Cisovsky, Magera Pantilimon), au demonstrat ca sunt o formatie mult mai solida decat Steaua, echipa de Europa League. Practic, gazdele au dominat de la un capat la altul, facandu-l pe Stanca din nou cel mai bun om al adversarilor, in timp ce Steaua n-a bifat decat doua ocazii in 90 de minute.

Una, ce-i drept, superba, dupa o executie de generic a lui Mihai Costea in minutul 58, cand mingea lovita din foarfeca laterala a intalnit barele fix la vinclu. "Nu mai stiu ce sa zic. Au intrat pe teren ca niste vedete. Pe Tibi Balan l-am adus ca e mare fotbalist, iar pe Rusescu la fel, desi nu-l stiam, dar m-am luat dupa Cartu si dupa MM Stoica. Jucam dupa ureche, nu pasam, nu facem nimic. E posibil ca Ilie Stan sa fie depasit, insa deocamdata nu-l schimb, dupa numai 3-4 meciuri", a spus dupa meci Gigi Becali.