Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-0. Rezultat bun pentru FCSB

Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-0. Rezultat bun pentru FCSB

08 Apr 2019   •   07:19

Universitatea Craiova şi CFR Cluj au încheiat la egalitate, 0-0, duminică seara, pe Stadionul ''Ion Oblemenco'' din Craiova, în etapa a patra a fazei play-off a Ligii I de fotbal.

Meciul a fost unul disputat, însă cele două formaţii au avut puţine realizări.

Universitatea a avut o oportunitate bună în prima repriză (20), când Alexandru Cicâldău a executat bine o lovitură liberă de la circa 30 de metri, dar portarul Giedrius Arlauskis a respins. Craiovenii au cerut penalty în min. 15, pentru henţ la Mihai Bordeianu, dar arbitrul nu a dictat lovitura de pedeapsă.

CFR a ratat o mare situaţie prin Cristian Bud (45), iar după pauză au avut alte două şanse clare de gol, dar mingea lobată de Billel Omrani peste portarul Mirko Pigliacelli, ieşit neinspirat dintre buturi, a ocolit ţinta (63), iar şutul lui Bordeianu din afara careului a fost respins de portar (68).

În sezonul regulat, meciul de la Cluj-Napoca s-a încheiat nedecis, 0-0, iar Universitatea s-a impus în Bănie cu 2-0.

CFR e neînvinsă de şapte etape, în care are cinci victorii şi două egaluri.

Universitatea nu are nicio victorie în ultimele trei partide, înregistrând un egal şi două eşecuri (unul în Cupa României).

Universitatea Craiova - FC CFR 1907 Cluj 0-0, Stadion ''Ion Oblemenco'' - Craiova
Arbitru: Marius Avram (Bucureşti); arbitri asistenţi: Ovidiu Artene (Vaslui), Marius Nicoară (Drobeta-Turnu Severin); arbitru de rezervă: Andrei Antonie (Bucureşti)
Observatori: Eduard Dumitrescu (Piteşti) - CCA, Constantin Stătescu (Bucureşti) - LPF