Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Universitatea Craiova s-a calificat în sferturile Cupei României

Universitatea Craiova s-a calificat în sferturile Cupei României

30 Oct 2018   •   21:58

Universitatea Craiova, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, marţi seara, după ce a învins în deplasare formaţia de liga a treia Turris-Oltul Turnu Măgurele cu scorul de 4-1 (0-1).

Universitatea a făcut o primă repriză foarte slabă, cu un joc lent, previzibil şi neinspirat, iar echipa gazdă a reuşit să deschidă scorul prin Alexandru Fotescu (33), după o greşeală a fundaşului ghanez Isaac Donkor.

Formaţia din Bănie a revenit de la vestiare cu o altă atitudine şi a marcat de două ori în primele şase minute, prin Donkor (49), la primul său gol pentru Universitatea, şi Nicuşor Bancu (51). Craiovenii au controlat restul partidei şi au mai punctat de două ori spre final, prin noul-intrat Andrei Burlacu (79) şi Alexandru Cicâldău (88).

De remarcat că Turris este antrenată de Erik Lincar, cel care a pregătit-o pe Universitatea în 2013, la relansarea echipei din Bănie. Atacantul Claudiu Dragu a jucat şi el la Universitatea în sezonul amintit.

În sferturile competiţiei s-a calificat şi FC Hermannstadt, finalista ediţiei trecute, după 3-0 cu FC Voluntari.

Turris-Oltul Turnu Măgurele - Universitatea Craiova 1-4 (1-0), Stadion Municipal - Turnu Măgurele
Au marcat: Alexandru Fotescu (33), respectiv Isaac Donkor (49), Nicuşor Bancu (51), Andrei Burlacu (79), Alexandru Cicâldău (88).
Arbitru: Eduard Ioniţă (Galaţi); arbitri asistenţi: Sebastian Stoianov (Constanţa), Romică Bîrdeş (Piteşti)
Observatori: Cornel Sorescu (Piteşti) - CCA, Cătălin Eugen Popescu (Ploieşti) - FRF