Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Victorie dramatică pentru CFR Cluj. Craiovenii au ratat un penalty în prelungiri

05 Mai 2018   •   23:03

CFR Cluj a învins-o dramatic pe CS Universitatea Craiova, cu scorul de 1-0 (0-0), sâmbătă seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a opta a fazei play-off a Ligii I de fotbal.

Clujenii s-au impus prin golul lui Mario Camora (75), cu un şut din marginea careului deviat de Apostol Popov în propria poartă. CFR a terminat meciul în zece oameni, după ce Kevin Boli a fost eliminat în min. 83 pentru o intrare dură la Popov.

CSU Craiova a avut şansa de a obţine egalul la Cluj-Napoca, dar a ratat un penalty în prelungiri, şutul lui Gustavo fiind apărat de portarul Giedrius Arlauskis (9+3).

După această victorie, CFR a urcat, cel puţin temporar, pe primul loc în clasament.

CFR a dominat meciul şi a ratat ocazii prin Mailat (3), Ţucudean (3 - bară), Culio (20), Dimitrov (22, aproape de autogol), Manea (29), Djokovic (33), Boli (56).

Singurele ocazii ale craiovenilor au fost create de Mitriţă (9, 52).

CFR a câştigat pe teren propriu cu Universitatea şi în sezonul regulat, cu 2-1. La Craiova, Universitatea s-a impus cu 2-1 în sezonul regulat, iar în play-off a fost egal, 0-0.

Universitatea are trei eşecuri în ultimele cinci meciuri, toate în deplasare, şi o singură victorie în ultimele şapte etape.

CFR e neînvinsă de 12 etape, în care are 6 victorii şi 6 egaluri.

CFR 1907 Cluj - CS Universitatea Craiova 1-0 (0-0), stadionul ''Dr. Constantin Rădulescu'' - Cluj-Napoca
A marcat: Mario Camora (75).
Gustavo Di Mauro Vagenin (CSU Craiova) a ratat un penalty în min. 90+3 (a apărat Giedrius Arlauskis).
Cartonaş roşu: Kevin Boli (CFR Cluj, 83).
Arbitru: Marius Avram (Bucureşti); arbitri asistenţi: Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti), Vladimir Urzică (Piatra Neamţ); arbitru de rezervă: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş)
Observatori: Cristian Nica (Ploieşti) - CCA, Eduard Alexandru (Ploieşti) - LPF. AGERPRES