Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Viitorul, la o VICTORIE de câștigarea titlului

Viitorul, la o VICTORIE de câștigarea titlului

07 Mai 2017   •   23:08
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

Viitorul lui Gică Hagi a făcut un pas mare spre titul de campioană după ce a învins-o pe CS U Craiova la Pitești, scor 1-0.

Partida a fost mult mai grea decât s-ar fi așteptat jucătorii "Regelui". Liderul la zi din Liga 1 a dominat fără probleme prima repriză și doar ratările lui Țucudean și Chițu au făcut ca scorul să rămână 0-0.

Viitorul a scăpat de o eliminare în minutul 43, când Țîru putea primi al doilea cartonaș după un fault dur la Jazvici.

Imediat după pauză (51) Florinel Coman l-a învins pe debutantul Vlad, care a făcut un meci foarte bun, reușind câteva parade de excepție.

Finalul de meci i-a aparținut Craiovei, care nu a reușit să obțină nimic din acest meci. Viitorul a urcat pe primul loc, cu 41 de puncte și dacă o va învinge pe CFR Cluj în ultima etapă va fi campioană.

CS U Craiova va termina cel mai probabil pe locul 5. În ultima etapă o va întâlni pe FCSB.