x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
×
Acest site utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată. Îți aducem la cunoștință faptul că ne-am actualizat politicile pentru a ne conforma cu modificările propuse aduse de Directiva (UE) 2002/58/EC ("Directiva E-Privacy") si de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si privind libera circulatie a acestor date si de abrogare a Directivei 95/46/CE ("Regulamentul GDPR").

Înainte de a continua navigarea pe www.jurnalul.ro, te rugăm să citești și să înțelegi conținutul Politicii de Cookie și Politica de Confidențialitate.

Prin continuarea navigării pe www.jurnalul.ro confirmi acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Poți modifica în orice moment setările acestor fișiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.

DA, ACCEPT

Alaşkert şi Honved, victorioase cu 3-1 în primul tur preliminar al Europa League

0
12 Iul 2019 - 08:31
Alaşkert şi Honved, victorioase cu 3-1 în primul tur preliminar al Europa League

Formaţia armeană Alaşkert FC şi echipa maghiară Honved Budapesta au obţinut victorii cu scorul de 3-1, joi, pe teren propriu, în prima manşă din turul întâi preliminar al Europa League la fotbal.

Alaşkert a dispus cu 3-1 de Makedonija Skopje (Macedonia de Nord), la Erevan, prin golurile marcate de Nikita Tankov (16), Danilo Sekulic (66) şi Lima Da Silva Neto Bianor (81, autogol), respectiv Alen Jasaroski (52).

Învingătoarea dintre Alaşkert şi Makedonija va juca în turul secund preliminar cu FCSB sau Milsami Orhei.

Honved a trecut cu 3-1 de Zalgiris Vilnius, la Budapesta, golurile fiind înscrise de Bence Bano-Szabo (32), David Ngog (55) şi Daniel Gazdag (83), respectiv Karolis Uzela (90+2), din pasa românului Liviu Antal, integralist în acest meci. Gazdag a ratat un penalty în min. 85.

Câştigătoarea dintre Honved şi Zalgiris o va întâlni în turul secund al Europa League pe Universitatea Craiova, dacă aceasta va trece de Sabail FK.

Fundaşul Bogdan Mitrea a jucat tot meciul la Spartak Trnava, învinsă în deplasare de formaţia bosniacă Radnik Bijeljina cu 2-0.

Portarul Laurenţiu Brănescu a fost rezervă la Kilmarnock, învingătoarea cu 2-1 în deplasare, în faţa galezilor de la Connah's Quay.

Fundaşul Cornel Râpă şi mijlocaşul Sergiu Hanca au fost integralişti la KS Cracovia, care a remizat în deplasare cu Dunajska Streda, 1-1.

Malmoe FF, multiplă campioană a Suediei, şi-a asigurat practic prezenţa în faza următoare a competiţiei după ce a surclasat formaţia nord-irlandeză Ballymena cu 7-0, Markus Rosenberg reuşind o triplă. În aceeaşi situaţie se află norvegienii de la FK Molde, după 7-1 cu islandezii de la KR Reykkjavik, şi georgienii de la Dinamo Tbilisi, care au surclasat-o pe Engordany (Andorra) cu 6-0.

Rezultate:
Marţi 9 iulie
Saint Joseph's FC (Gibraltar) - Glasgow Rangers (Scoţia) 0-4
Gzira United (Malta) - Hajduk Split (Croaţia) 0-2
ŢSKA Sofia (Bulgaria) - OFK Titograd (Muntenegru) 4-0
Miercuri 10 iulie
Jeunesse d'Esch (Luxemburg) - Tobol Kostanai (Kazahstan) 0-0
Joi 11 iulie
Piunik Erevan (Armenia) - FK Shkupi (Macedonia de Nord) 3-3
Ordabasî Şimkent (Kazahstan) - Torpedo Kutaisi (Georgia) 1-0
FK Ventspils (Letonia) - Teuta Durres (Albania) 3-0
Alaşkert FC (Armenia) - Makedonija Skopje (Macedonia de Nord) 3-1
Laci (Albania) - Hapoel Beer Sheva (Israel) 1-1
Narva Trans (Estonia) - Buducnost Podgorica (Muntenegru) 0-2
AEK Larnaca (Cipru) - Petrocub Hînceşti (Rep. Moldova) 1-0
KuPS Kuopio (Finlanda) - FC Vitebsk (Belarus) 2-0
Flora Tallinn (Estonia) - FK Radnicki Nis (Serbia) 2-0
Sabail FK (Azerbaidjan) - Universitatea Craiova (România) 2-3
MFK Ruzomberok (Slovacia) - Levski Sofia (Bulgaria) 0-2
Balzan FC (Malta) - NK Domzale (Slovenia) 3-4
FK Trakai Riteriai (Lituania) - KI Klaksvik (Feroe) 1-1
Malmoe FF (Suedia) - Ballymena United (Irlanda de Nord) 7-0
Kauno Zalgiris (Lituania) - Apollon Limassol (Cipru) 0-2
Maccabi Haifa (Israel) - NS Mura (Slovenia) 2-0
Crusaders Belfast (Irlanda de Nord) - B36 Torshavn (Feroe) 2-0
Dinamo Tbilisi (Georgia) - UE Engordany (Andorra) 6-0
Debrecen VSC (Ungaria) - Kukesi (Albania) 3-0
Broendby IF (Danemarca) - Inter Turku (Finlanda) 4-1
Akademija Pandev (Macedonia de Nord) - NK Zrinjski Mostar (Bosnia) 0-3
FK Molde (Norvegia) - KR Reykjavik (Islanda) 7-1
Speranţa Nisporeni (R. Moldova) - Neftci Baku (Azerbaidjan) 0-3
Radnik Bijeljina (Bosnia) - Spartak Trnava (Slovacia) 2-0
Brann Bergen (Norvegia) - Shamrock Rovers Dublin (Irlanda) 2-2
Şahtior Soligorsk (Belarus) - Hibernians Paola (Malta) 1-0
FK Liepaja (Letonia) - Dinamo Minsk (Belarus) 1-1
CS Fola Esch (Luxemburg) - Cihura Sacihere (Georgia) 1-2
Olimpija Ljubljana (Slovenia) - FK RFS (Letonia) 2-3
Gap Connah's Quay (Ţara Galilor) - Kilmarnock (Scoţia) 1-2
College Europa (Gibraltar) - Legia Varşovia (Polonia) 0-0
FK Cukaricki (Serbia) - FC Bananţ Erevan (Armenia) 3-0
DAC Dunajska Streda (Slovacia) - KS Cracovia (Polonia) 1-1
Zeta Golubovci (Muntenegru) - Vidi MOL Szekesfehervar (Ungaria) 1-5
FCSB (România) - Milsami Orhei (R. Moldova) 2-0
Cork City (Irlanda) - Progres Niederkorn (Luxemburg) 0-2
Cliftonville (Irlanda de Nord) - Haugesund (Norvegia) 0-1
St. Patrick's (Irlanda) - IFK Norrkoeping (Suedia) 0-2
Aberdeen (Scoţia) - RoPS Rovaniemi (Finlanda) 2-1
Honved Budapesta (Ungaria) - Zalgiris Vilnius (Lituania) 3-1
Siroki Brijeg (Bosnia) - Kairat Almatî (Kazahstan) 1-2
Breidablik (Islanda) - FC Vaduz (Liechtenstein) 0-0
Stjarnan (Islanda) - Levadia Tallinn (Estonia) 2-1

Meciurile din manşa secundă se vor disputa pe 16, 17 şi 18 iulie.
AGERPRES

Citeşte mai multe despre:   Europa League

 

Ştiri din .ro


PUBLICITATE
 





Mai multe titluri din categorie

Risc sporit de demenţă în rândul foştilor jucători profesionişti de fotbal

Risc sporit de demenţă în rândul foştilor jucători profesionişti de fotbal
Un studiu prezentat luni la Londra şi realizat în rândul unor foşti fotbalişti profesionişti scoţieni a dezvăluit la aceştia un risc de trei ori şi jumătate mai mare să moară de o boală neurodegenerativă,...

Haltere: Mădălina Bianca Molie a câştigat o medalie de aur şi două de argint la CE de juniori şi tineret de la Bucureşti

Haltere: Mădălina Bianca Molie a câştigat o medalie de aur şi două de argint la CE de juniori şi tineret de la Bucureşti
Sportiva Mădălina Bianca Molie a câştigat, luni, o medalie de aur şi două de argint la categoria 64 de kilograme (secţiunea Under-23) în cadrul Campionatelor Europene de haltere pentru juniori şi tineret care se...

Lupte: Andrei Dukov a câștigat argintul la Mondialele Militare din China. Este a treia medalie pentru România

Lupte: Andrei Dukov a câștigat argintul la Mondialele Militare din China. Este a treia medalie pentru România
Andrei Dukov (CSA Steaua) a adus României a treia medalie la Jocurile Mondiale Militare de la Wuhan (China), argint la lupte libere, la categoria 57 de kilograme. Dukov a fost învins în finală de nord-coreeanul...

Ovidiu Hațegan va arbitra meciul Ajax Amsterdam - Chelsea Londra, din Liga Campionilor

Ovidiu Hațegan va arbitra meciul Ajax Amsterdam - Chelsea Londra, din Liga Campionilor
Arbitrul român Ovidiu Haţegan va conduce meciul dintre Ajax Amsterdam şi Chelsea Londra, care avea loc miercuri, de la ora 19:55 (ora României), în Grupa H a Ligii Campionilor la fotbal, pe ''ArenaA'' din...

Tenis: Marius Copil a urcat pe locul 82 în clasamentul ATP

Tenis: Marius Copil a urcat pe locul 82 în clasamentul ATP
Tenismanul român, Marius Copil, a reuşit un salt de zece locuri, de pe 92 pe 82, în clasamentul mondial al jucătorilor profesionişti de tenis (ATP), după ce a atins sferturile de finală la Antwerp, venind din...

Simona Halep a urcat pe locul 5 în clasamentul WTA

Simona Halep a urcat pe locul 5 în clasamentul WTA
Românca Simona Halep a urcat un loc, de pa şase pe cinci, în clasamentul mondial al jucătoarelor profesioniste de tenis (WTA), dat publicităţii luni, în timp ce jucătoarea canadiană de origine română Bianca...

Elveţianca Belinda Bencic a câştigat turneul de la Moscova și s-a calificat la Turneul Campioanelor de la Shenzhen

Elveţianca Belinda Bencic a câştigat turneul de la Moscova și s-a calificat la Turneul Campioanelor de la Shenzhen
Jucătoarea elveţiană de tenis Belinda Bencic (locul 10 în ierarhia mondială, cap de serie nr. 3) a câştigat duminică finala turneului WTA de la Moscova, dotat cu premii totale de 1.032.000 dolari, după ce a...

CM 2019: Africa de Sud, în semifinale, după o victorie clară cu Japonia

CM 2019: Africa de Sud, în semifinale, după o victorie clară cu Japonia
Naţionala de rugby a Africii de Sud s-a calificat duminică în semifinalele Cupei Mondiale 2019 din Japonia, după ce a învins în sferturi cu un scor categoric, 26-3 (5-3), reprezentativa ţării gazdă a turneului...

Rugby - CM 2019: Ţara Galilor s-a calificat în semifinale, după o victorie dramatică împotriva Franţei

Rugby - CM 2019: Ţara Galilor s-a calificat în semifinale, după o victorie dramatică împotriva Franţei
Naţionala de rugby a Ţării Galilor s-a calificat duminică în semifinalele Cupei Mondiale din Japonia, după ce a învins dramatic în sferturi reprezentativa Franţei, cu scorul de 20-19 (10-19), într-o partidă di...

Patricia Ţig a pierdut finala turneului ITF de la Sevilla

Patricia Ţig a pierdut finala turneului ITF de la Sevilla
Jucătoarea română de tenis Patricia Maria Ţig a fost învinsă de olandeza Arantxa Rus, principala favorită, cu 6-4, 6-4, duminică, în finala turneului ITF de la Sevilla, dotat cu premii totale de 25.000 de...

FRF: Martin Garrix va compune şi interpreta melodia oficială a UEFA EURO 2020

FRF: Martin Garrix va compune şi interpreta melodia oficială a UEFA EURO 2020
Martin Garrix va compune şi interpreta melodia oficială a UEFA EURO 2020, celebrul DJ şi producător olandez fiind anunţat drept artistul muzical oficial al turneului final într-un cadru spectaculos, cu ocazia...

CFR Cluj - Universitatea Craiova 2-0. Traore și Omrani au învins echipa din Bănie

CFR Cluj - Universitatea Craiova 2-0. Traore și Omrani au învins echipa din Bănie
CFR Cluj a învins-o pe Universitatea Craiova cu scorul de 2-0 (0-0), sâmbătă seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 13-a a Ligii I de fotbal. Campioana, care şi-a menajat o serie de piese de bază,...

Handbal feminin: Victorie categorică pentru CSM Bucureşti, în Liga Campionilor

Handbal feminin: Victorie categorică pentru CSM Bucureşti, în Liga Campionilor
CSM Bucureşti a învins categoric echipa poloneză MKS Perla Lublin, cu scorul de 35-19 (16-10), sâmbătă seara, în Sala Polivalentă „Ioan Kunst-Ghermănescu” din Capitală, în Grupa B a Ligii Campionilor la ha...

Rugby - CM 2019: Noua Zeelandă a zdrobit în sferturi Irlanda şi s-a calificat în semifinale

Rugby - CM 2019: Noua Zeelandă a zdrobit în sferturi Irlanda şi s-a calificat în semifinale
Naţionala de rugby a Noii Zeelande, campioana mondială en titre, a învins sâmbătă cu un categoric 46-14 (22-0) reprezentativa Irlandei, în sferturile Cupei Mondiale din Japonia, într-o partidă disputată la...

Rugby - CM 2019: Anglia s-a calificat în semifinale, după ce a învins Australia în sferturi

Rugby - CM 2019: Anglia s-a calificat în semifinale, după ce a învins Australia în sferturi
Naţionala de rugby a Angliei s-a calificat sâmbătă în semifinalele Cupei Mondiale 2019 din Japonia, după ce a învins în sferturi reprezentativa Australiei, vicecampioana mondială, cu scorul de 40-16 (17-9),...
Serviciul de email marketing furnizat de