Jurnalul.ro Sport Fotbal international Algeria - Slovenia 0-1: Plictiseală mare

Algeria - Slovenia 0-1: Plictiseală mare

13 Iun 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

Slovenia a obţinut trei puncte importante în meciul cu Algeria, cel mai slab de până acum al Cupei Mondiale din Africa de Sud. Partida a debutat promiţător, cu o ocazie bună a lui Belhadj, şut respins în corner de Handanovici (3). Avea să treacă însă aproape o repriză întreagă până la următoarea fază notabilă, şutul lui Birsa scos de sub bară de Chaouchi (43).

Algerienii au început mai bine partea secundă, părând să renunţe la întâietatea neprimirii golului. Africanii şi-au pus însă beţe în roate singuri, rezerva Ghezzal reuşind "performanţa" de a primi doua cartonaşi galbene în numai 15 minute din postura de atacant. Superioritatea numerică nu le-a fost însă suficientă slovenilor pentru a se desprinde, dar asta până la "cadoul" lui Chaouchi, care a plonjat pe lângă balonul şutat cu pământul, dar slab, de Koren (79).

Scor final 1-0 şi Slovenia este surprinzătorul lider al Grupei C după prima etapă, înaintea Angliei şi SUA, care au remizat în meciul direct.