Jurnalul.ro Sport Fotbal international Argentina - Mexic 2-1 / Noroc cu Rodriguez

Argentina - Mexic 2-1 / Noroc cu Rodriguez

25 Iun 2006   •   00:00
Argentina  -  Mexic 2-1 / Noroc cu Rodriguez

Favorita pe hartie, Argentina a primit lovitura inca din start, cand starul Barcelonei, Rafa Marquez, a deschis scorul in minutul 6. Norocul oamenilor lui Pekerman a fost inspiratia de dupa doar 4 minute a lui Crespo, care a egalat in urma unui corner. A urmat o repriza nebuna, cu ocazii de ambele parti dar parca Mexic a parut mai conectata la joc. Dupa reluare, argentinienii, avertizati, au aratat mai multa prudenta dar si carente la constructie, asta insa in conditiile in care mexicanii s-au aparat la sacrificiu. Pe final nimeni nu a mai riscat si s-a intrat in prelungiri. Unde Maxi Rodriguez (foto) a inscris un gol senzational, intr-un moment in care multi se gandeau la prelungiri. Un cadou pentru o tara intreaga dar si pentru coechipierul sau Riquelme, care ieri a implinit 28 de ani. (Daniel Stan)

ARGENTINA - MEXIC 2-1 (d.p.)
  • Au marcat: Crespo (’10), Maxi Rodriguez (’98) / Rafael Marquez (’6)
  • Stadion: Zentral, Leipzig
  • Ambianta: 43.000 de spectatori

ARGENTINA: Abbondanzieri - Scaloni, Ayala, Heinze, Sorin - Maxi Rodriguez, Mascherano, Cambiasso (’76 Aimar) - Riquelme - Crespo (’75 Tevez), Saviola (’84 Messi). Antrenor: Jose Pekerman

MEXIC: Sanchez - Castro, Osorio, Salcido - Mendez, Rafael Marquez, Pardo (’38 Torrado), Guardado (’66 Pineda) - Borgetti, Morales (’74 Zinha) - Fonseca. Antrenor: Ricardo la Volpe

Arbitru: Massimo Busacca (Elvetia)