Jurnalul.ro Sport Fotbal international Arsenal a câştigat Supercupa Angliei în faţa lui Chelsea

Arsenal a câştigat Supercupa Angliei în faţa lui Chelsea

06 Aug 2017   •   18:50

Arsenal a câştigat Supercupa Angliei la fotbal (Community Shield), care în mod tradiţional deschide sezonul, învingând-o pe Chelsea după executarea loviturilor de departajare cu 4-1 (1-1 la finalul timpului regulamentar de joc), duminică pe stadionul Wembley, în faţa a 83.325 de spectatori.

Moses a deschis scorul pentru campioana en titre Chelsea imediat după pauză (47). Kolasinac a egalat cu capul în finalul meciului după o lovitură liberă executată de Xhaka (81).

Meciul a fost fără prelungiri, cele două echipe trecând direct la executarea loviturilor de departajare. Portarul Courtois şi Morata au ratat loviturile lor pentru Chelsea, în timp ce Walcott, Monreal, Oxlade-Chamberlain şi Giroud au reuşit execuţiile lor pentru ''tunari''.

Arsenal va începe noul sezon în Premier League vinerea viitoare, cu meciul de pe teren propriu cu Leicester. A www.agerpres.ro