Jurnalul.ro Sport Fotbal international AS Roma, calificată în sferturile Ligii Campionilor

AS Roma, calificată în sferturile Ligii Campionilor

13 Mar 2018   •   23:58

AS Roma s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, marţi seara, după ce a învins formaţia ucraineană Şahtior Doneţk cu scorul de 1-0, pe Stadio Olimpico, în manşa secundă a optimilor de finală.

Şahtior se impusese în tur cu 2-1, dar ''giallorossi'' merg mai departe graţie golului înscris în deplasare.

Unicul gol al meciului de pe Olimpico a fost reuşit de atacantul bosniac Edin Dzeko (52), rămas singur cu portarul Andrei Piatov, după o pasă de excepţie venită de la olandezul Kevin Strootman.

Şahtior a terminat meciul în atac, deşi a jucat în zece oameni din minutul 79, când a fost eliminat Ivan Ordec, pentru fault în postură de ultim apărător la Dzeko.