Jurnalul.ro Sport Fotbal international CM al cluburilor: S-au stabilit semifinalistele!

CM al cluburilor: S-au stabilit semifinalistele!

11 Dec 2010   •   14:33

142112-2010-12-10t182613z-152410894-gm1e6cb06v901-rtrmadp-3-soccer-club.jpgFormaţia congoleză TP Mazembe s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial al cluburilor, după ce a învins, vineri seară, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa mexicană Pachuca, în sferturile de finală ale competiţiei găzduită de Abu Dhabi.

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 21 de mijlocaşul congolezilor Mbenza Bedi, care a devenit, astfel, al doilea fotbalist care marchează la două ediţii ale Mondialului cluburilor, după fostul jucător al lui Manchester United, Dwight Yorke.

Echipa congoleză, care a evoluat în inferioritate numerică în ultimele nouă minute ale partidei după eliminarea lui Sunzu, va întâlni în prima semifinală, programată pe 14 decembrie, formaţia braziliană Internacional Porto Alegre.

Tot sâmbătă, sud-coreenii de la Seongnam Ilhwa s-au calificat în semifinalele Campionatului Mondial al cluburilor după ce au trecut cu 4-1 de Al Wahda (Emiratele Arabe Unite). Pentru Seongnam Ilhwa au marcat Molina 4, Ognenovski 30, Choi Sung-kuk 71 şi Cho Dong-geon 81, iar pentru Al-Wahda a înscris Fernando Baiano 27. În semifinale, Seognam va întâlni formaţia italiană Inter Milano, câştigătoarea Ligii Campionilor.

Campionatul Mondial al cluburilor reuneşte cele mai bune echipe ale fiecărei confederaţii: Inter Milano (Italia), Internacional Porto Alegre (Brazilia), Pachuca CF (Mexic), Al Wahda SC (EAU), TP Mazembe Englebert (RD Congo), Seongnam Ilhwa Chunma FC (Coreea de Sud) şi Hekari United FC (Papua Noua Guinee).