Jurnalul.ro Sport Fotbal international Dan Petrescu, prima victorie în prima ligă rusă!

Dan Petrescu, prima victorie în prima ligă rusă!

20 Mar 2011   •   13:42

După ce a pierdut în etapa inaugurală a noului sezon, 0-2 acasă cu campioana din urmă cu doi ani Rubin Kazan, Kuban Krasnodar, echipa românilor Dan Petrescu, Dacian Varga şi Gigel Bucur a obţinut prima victorie în prima ligă din Rusia după ce a câştigat în cea de-a doua etapă pe terenul celor de la Tom Tomsk, scor 1-0.

Varga şi Traore au fost titulari, primul fiind înlocuit în minutul 56 cu Bucur, iar atacantul ivorian în minutul 63 cu Davidov. De altfel, Davidov a marcat unicul gol al partidei, în minutul 83.

Echipa din Tomsk a terminat stagiunea precedentă pe poziţia a 8-a. În prima etapă a actualei ediţii de campionat a pierdut cu 0-2 pe terenul Volgăi Novgorod, ca şi Kuban, echipă abia promovată.