Jurnalul.ro Sport Fotbal international Egiptul a fost eliminat de la Cupa Africii

Egiptul a fost eliminat de la Cupa Africii

07 Iul 2019   •   08:54

Selecţionata Egiptului, gazda Cupei Africii pe Naţiuni la fotbal ediţia 2019, a fost eliminată surprinzător în optimile de finală ale acestei competiţii, fiind învinsă cu scorul de 1-0 de reprezentativa Africii de Sud, într-o partidă disputată sâmbătă la Cairo, în faţa a 70.000 de spectatori.
Sud-africanii au marcat unicul gol al întâlnirii prin Thembinkosi Lorch, în urma unui contraatac, în minutul 85.
În sferturile de finală, Africa de Sud va înfrunta echipa Nigeriei, care a reuşit să se impună cu scorul de 3-2 în faţa formaţiei Camerunului, deţinătoarea trofeului. la capătul unui meci care a avut loc la Alexandria.
Odion Ighalo a reuşit o "dublă" pentru nigerieni, în minutele 19 şi 63, celelalte goluri fiind marcate de Alex Iwobi (66) pentru învingători, respectiv Stephane Bahoken (41) şi Clinton N'Jie (44).
Duminică sunt programate alte două meciuri din optimile de finală ale CAN 2019, Madagascar - RD Congo (la Alexandria) şi Algeria - Guineea (la Cairo).