Jurnalul.ro Sport Fotbal international EURO 2020: Victorie CHINUITĂ pentru România în Insulele Feroe. Golurile marcate în ultimul sfert de oră

12 Oct 2019   •   20:58
Sursa foto: frf.ro

Naţionala de fotbal a României a învins selecţionata Insulelor Feroe cu scorul de 3-0 după ce „tricolorii” s-au chinuit mai bine de 70 de minute.

Tricolorii au câştigat greu, în ciuda diferenţei de pe tabelă, făcând diferenţa în ultimul sfert de oră al partidei.

România a dominat jocul, a avut o posesie covârşitoare, dar nu a reuşit să îşi creeze ocazii de gol, arătând previzibilă, lentă, lipsită de inspiraţie. Golurile au fost marcate de George Puşcaş (74), Alexandru Mitriţă (83) şi Claudiu Keşeru (90+4).

Prima oportunitate a venit în min. 7, când Andone a trimis modest cu capul, din centrarea lui Benzar. Andone (16) a ratat o mare ocazie, trimiţând pe lângă poartă, după o minge scăpată de portar. Hagi jr a fost şi el aproape de deschiderea scorului, dar portarul Nielsen a respins şutul de la 18 metri (22).

În prima repriză, Stanciu a trimis două şuturi (28, 34), iar Hagi (45+2) un altul, toate fără emoţii pentru goalkeeper-ul Gunnar Nielsen.

Feroezii au avut o situaţie notabilă, dar Tătăruşanu a a fost atent la lovitura de cap a lui Hendriksson (30) şi a acordat corner.

Nici în repriza secundă, tricolorii nu au avut mai multă inspiraţie, Gunner Nielsen neavând emoţii la şutul lui Stanciu (59) şi la lovitura de cap a lui Puşcaş (64).

O sclipire a lui Stanciu l-a adus pe Puşcaş în poziţie de finalizare, şi atacantul lui Reading a deschis scorul (74).

Mitriţă (83), inspirat introdus de selecţionerul Contra, a majorat diferenţa, după o combinaţie cu Keşeru.

Gazdele au ieşit mai mult la joc, iar Edmundsson a încercat să îl învingă pe Tătăruşanu, dar portarul echipei noastre a fost atent la şutul deviat al feroezului (89).

Keşeru a închis tabela în prelungirile partidei (90+4), după ce a fost găsit foarte bine în careu de Mitriţă.

România a câştigat toate cele opt partide cu Feroe, marcând 26 de goluri şi primind două (ambele pe teren propriu).

România va juca următorul meci marţi, la Bucureşti, cu Norvegia.

Feroe - România 0-3 (0-0)
Au marcat: George Puşcaş (74), Alexandru Mitriţă (83), Claudiu Keşeru (90+4).
Torshavn, Stadionul Torsvollur
Preliminariile EURO 2020 - Grupa F

Stire initiala Debutantul Florinel Coman este titular în echipa României pentru meciul de sâmbătă, cu selecţionata Insulelor Feroe, pe Stadionul Torsvollur din Torshavn, în Grupa F a preliminariilor EURO 2020 la fotbal.
Selecţionerul Cosmin Contra a optat pentru un sistem 4-4-2, cu Benzar pe postul de fundaş dreapta, Nicuşor Bancu pe stânga, în timp ce Ionuţ Nedelcearu face pereche cu căpitanul Vlad Chiricheş în centrul defensivei.
Ianis Hagi va juca la mijloc, alături de Paul Anton, Nicolae Stanciu şi Coman, în timp ce în atac vor evolua Puşcaş şi Andone.

La Feroe, care va evolua într-un sistem 3-4-3, potrivit site-ului UEFA, ex-dinamovistul Kaj Bartalsstovu va fi rezervă.

Echipele de start:
Feroe: 1. Gunnar Nielsen - 5. Heini Vatnsdal, 4. Atli Gregersen (căpitan), 13. Rogvi Baldvinsson - 9. Gilli Rolantsson, 8. Brandur Hendriksson, 6. Hallur Hansson, 3. Viljormur Davidsen - 10. Solvi Vatnhamar, 11. Klamint Olsen, 20. Joannes Bjartalid. Selecţioner: Lars Olsen.
Rezerve: 12. Teitur Gestsson - 23. Kristian Joensen, 2. Magnus Egilsson, 7. Kaj Bartalsstovu, 14. Joan Edmundsson, 15. Andreas Eriksen, 16. Eli Nielsen, 17. Arni Frederiksberg, 18. Adrian Justinussen, 19. Ari Jonsson, 21. Joannes Danielsen, 22. Patrik Johannesen.
România: 12. Ciprian Tătăruşanu - 2. Romario Benzar, 5. Ionuţ Nedelcearu, 6. Vlad Chiricheş (căpitan), 11. Nicuşor Bancu - 10. Ianis Hagi, 15. Paul Anton, 8. Nicolae Stanciu, 7. Florinel Coman - 9. George Puşcaş, 23. Florin Andone. Selecţioner: Cosmin Contra.
Rezerve: 1. Ionuţ Radu, 16. Florin Niţă - 3. Alin Toşca, 4. Adrian Rus, 13. Claudiu Keşeru, 14. Vasile Mogoş, 17. Ciprian Deac, 18. Răzvan Marin, 19. Mihai Bordeianu, 20. Alexandru Ionuţ Mitriţă, 21. Dan Nistor, 22. Alexandru Cicâldău.

Arbitru: Aliar Agaev; arbitri asistenţi: Zeinal Zeinalov, Akif Amirali; al patrulea oficial: Rahim Hasanov (toţi din Azerbaidjan)
Delegat UEFA: Richard Havrilla (Slovacia), observator UEFA pentru arbitri: Stephen Lodge (Anglia)