Jurnalul.ro Sport Fotbal international Europa League: Manchester City şi Liverpool, eliminate

Europa League: Manchester City şi Liverpool, eliminate

17 Mar 2011   •   21:36
Sursa foto: /Reuters

FC Porto, cu românul Cristi Săpunaru integralist, s-a calificat în sferturile de finală ale Europa League după victoria înregistrată, aseară, cu scorul de 2-1, pe propriul teren, în faţa lui ŢSKA Moscova.

În schimb, două dintre favoritele la câştigarea trofeului, echipele engleze Manchester City şi Liverpool, au părăsit competiţia în optimi. În zece oameni din minutul 36, după ce Balotelli a fost eliminat pentru un fault grosolan, City nu a reuşit decât o victorie la limită în faţa lui Dinamo Kiev, insuficientă pentru calificare. Sporting Braga a reuşit o altă surpriză, terminând neînvinsă la Liverpool, după ce în tur se impusese cu 1-0.

EUROPA LEAGUE, OPTIMI

Paris Saint-Germain - BENFICA 1-1 (în tur 1-2)
Au marcat: Bodmer 35 / Gaitan 27

Manchester City - DINAMO KIEV 1-0 (în tur 0-2)
A marcat: Kolarov 39

Zenit St. Petersburg - TWENTE ENSCHEDE 2-0 (în tur 0-3)
Au marcat: Şirokov 16, Kerjakov 38

SPARTAK MOSCOVA - Ajax Amsterdam 3-0 (în tur 1-0)
Au marcat: Kombarov 21, Welliton 30, Alex 54

FC PORTO - ŢSKA Moscova 2-1 (în tur 1-0)
Au marcat: Hulk 1, Guarin 24 / Tosic 29

Glasgow Rangers - PSV EINDHOVEN 0-1 (în tur 0-0)
A marcat: Lens 14

VILLARREAL - Bayer Leverkusen 2-1 (în tur 3-2)
Au marcat: Cazorla 33, Rossi 61 / Derdiyok 82

Liverpool - SPORTING BRAGA 0-0 (în tur 0-1)

*Echipele scrise cu majuscule s-au calificat în sferturile de finală ale competiţiei. Meciurile din această fază, care vor avea loc la 7 aprilie (turul) şi 14 aprilie (returul), vor  fi stabilite astăzi prin tragere la sorţi.