Jurnalul.ro Sport Fotbal international Europa League: Portughezii fac legea în sferturi

Europa League: Portughezii fac legea în sferturi

07 Apr 2011   •   12:17
Sursa foto: /Reuters

FC Porto, Benfica Lisabona şi Villarreal sunt ca şi calificate în semifinalele Europa League după ce s-au impus categoric, joi seara, în meciurile din prima manşă a sferturile de finală ale competiţiei. Porto, fără Cristian Săpunaru în lot, a trecut cu 5-1 de Spartak Moscova, acelaşi scor înregistrându-se şi în partida dintre Villarreal şi Twente. Benfica este şi ea cu un pas în penultuimul act după 4-1 pe teren propriu cu PSV Eindhoven, iar o altă echipă portugheză, Sporting Braga, pleacă în retur cu prima şansă după ce a remizat, în deplasare, 1-1 cu Dinamo Kiev.