Jurnalul.ro Sport Fotbal international Europa League. Sevilla, Napoli, Fiorentina și Dnepr, în semifinale

Europa League. Sevilla, Napoli, Fiorentina și Dnepr, în semifinale

24 Apr 2015   •   07:19

Sevilla, deținătoarea trofeului, echipele italiene Napoli și Fiorentina, precum și surprinzătoarea formație ucraineană Dnepr Dnepropetrovsk s-au calificat în semifinalele Europa League la fotbal, joi seara, după partidele din manșa secundă a sferturilor de finală.

Doi români se află în careul de ași al competiției, portarul Ciprian Tătărușanu (Fiorentina) și fundașul Alexandru Vlad (Dnepr), dar ambii au fost doar rezerve în partidele de joi seara.

Sevilla a remizat cu Zenit, la Sankt Petersburg, 2-2, dar golul care a calificat-o în penultimul act al competiției a venit târziu, în minutul 85 (Gameiro).

Fiorentina a dispus cu 2-0 de Dinamo Kiev, după ce oaspeții au evoluat în zece mai bine de o repriză. Gomez (43) și Vargas (90+4) au marcat golurile echipei ''viola''.

Dnepr s-a impus cu 1-0 în fața celor de la FC Bruges, prin golul lui Șahov (82).

Napoli, care avea calificarea asigurată, după 4-1 în deplasare, a remizat acasă cu Wolfsburg, 2-2, după ce a încasat două goluri în trei minute.

Rezultate:

Dnepr Dnepropetrovsk — FC Bruges 1-0 (0-0), la Kiev
A marcat: Evgheni Șahov (82).
În tur: 0-0.

Fiorentina — Dinamo Kiev 2-0 (1-0)
Au marcat: Mario Gomez (43), Juan Manuel Vargas (90+4).
Cartonaș roșu: Jeremain Lens (Dinamo, 40).
În tur: 1-1.

Zenit St. Petersburg — Sevilla 2-2 (0-1)
Au marcat: Jose Salomon Rondon (48), Hulk (72), respectiv Carlos Bacca (6 — penalty), Kevin Gameiro (85).
În tur: 1-2.

SSC Napoli — VfL Wolfsburg 2-2 (0-0)
Au marcat: Jose Maria Callejon (49), Dries Mertens (65), respectiv Timm Klose (71), Ivan Perisic (73).