Jurnalul.ro Sport Fotbal international FINALA EUROPA LEAGUE. FC Sevilla a câştigat pentru a patra oară trofeul

FINALA EUROPA LEAGUE. FC Sevilla a câştigat pentru a patra oară trofeul

28 Mai 2015   •   00:14
Sursa foto: FOTO: dolce-sport.ro

FC Sevilla a câștigat, miercuri seara, pentru a patra oară, în ultimii nouă ani, și a doua oară consecutiv trofeul Europa League.

Ibericii s-au impus în fața celor de la Dnepr, scor 3-2, și vor juca în grupele Ligii Campionilor în sezonul viitor. Sevilla e prima echipă care câștigă patru trofee în această competiție, surclasând echipe ca Juventus, Inter Milano și Liverpool, care s-au oprit la trei, scrie gsp.ro.

Dnepr a deschis scorul încă din minutul 7, prin Kalinici, după o combinație superbă cu Matheus. Sevilla a întors, însă, rezultatul în numai trei minute prin Krychowiak (28) și Bacca (31). Ucrainenii n-au renunțat însă la luptă, iar Rotan a înscris un gol incredibil din lovitură liberă în finalul reprizei.

Click aici pentru VIDEO!

Dnepr n-a mai strălucit însă și în repriza secundă, când a fost surclasată net de Sevilla. Spaniolii au dat lovitura prin același Bacca, columbianul reușind să-l învingă din nou pe Boyko, în minutul 73

Alexandru Vlad, românul de la Dnepr, nu a fost inclus în lot.