Jurnalul.ro Sport Fotbal international Finala Gold Cup 2011 se va disputa între SUA şi Mexic

Finala Gold Cup 2011 se va disputa între SUA şi Mexic

23 Iun 2011   •   06:53

Reprezentativele Statelor Unite ale Americii si Mexicului s-au calificat in finala Gold Cup, turneul final al zonei Concacaf, dupa ce au invins, miercuri, in semifinalele competitiei, reprezentativele din Panama si Honduras, informeaza AFP.

Gazdele competitiei au trecut, la Houston, cu scorul de 1-0 (0-0), de Panama, formatie de care fusese invinsa in faza grupelor. Unicul gol al intalnirii a fost marcat de Clint Dempsey, in minutul 77. Americanii vor disputa a patra finala consecutiva la Gold Cup, dupa victoriile din 2005 si 2007 si dupa medaliile de argint cucerite in 2009.

Mexicul, care este detinatoarea trofeului, a castigat, tot la Houston, cu scorul de 2-0, dupa prelungiri, in fata Hondurasului. Golurile invingatorilor au fost inscrise de Aldo de Nigris '93 si Javier Hernandez '99.

Finala Gold Cup dintre SUA si Mexic se va disputa sambata, la Pasadena. Castigatoarea Gold Cup va obtine biletele pentru Cupa Confederatiilor din 2013.