Jurnalul.ro Sport Fotbal international Fotbal: Serbia, victorie la limită în fața Muntenegru

Fotbal: Serbia, victorie la limită în fața Muntenegru

17 Noi 2018   •   18:15

Echipa națională de fotbal a Serbiei s-a impus în fața selecționatei Muntenegrului, cu 2-1, și e în mare măsură calificată în play-off-ul ligii a treia din Liga Națiunilor.

Scorul a fost deschis de Adam Ljajic în minutul 30. Atacantul lui Fulham, Alexander Mitrovic, a continuat forma excelentă și în minutul 32 a finalizat cu vârful piciorul o centrare venită din flancul stâng. Golgeterul sârbilor putea face dubla, dar a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 38. Mugosa a marcat golul de onoare al muntenegrenilor în minutul 70, cu un șut din afara careului.

Astfel, Serbia și-a asigurat în mare măsură primul loc și calificarea în faza următoare a Ligii Națiunilor. Serbia a acumulat 11 puncte, cu 4 mai multe decât Muntenegru, echipă situată pe locul doi.

România are deocamdată 6 puncte, dar un meci mai puțin disputat, cel de diseară, contra Lituaniei. Dacă se impun, "tricolorii" au nevoie de un pas greșit al Serbiei în ultima etapă, dublat de victorie în fața Muntenegrului.