Jurnalul.ro Sport Fotbal international Gent - FC Viitorul Constanţa 6-3. Meci nebun cu 9 goluri

Gent - FC Viitorul Constanţa 6-3. Meci nebun cu 9 goluri

26 Iul 2019   •   06:32
Sursa foto: pixabay.com

FC Viitorul Constanţa a fost învinsă de echipa belgiană KAA Gent cu scorul de 6-3 (5-1), joi seara, la Gent, în prima manşă a turului al doilea preliminar al Europa League la fotbal.

Echipa antrenată de Gheorghe Hagi a pierdut la un scor neverosimil, după o primă repriză catastrofală.

Pentru belgieni au marcat Nana Asare (4), Brecht Dejaegere (13), Yuya Kubo (35, 45) şi Roman Iaremciuk (42 - penalty, 50), în timp ce golurile constănţenilor au fost înscrise de fundaşii Sebastian Mladen (21), Bogdan Ţîru (56, 61).

Cu o apărare depăşită constant, FC Viitorul a încasat două goluri în primul sfert de oră, marcate de Nana Asare (4) şi Brecht Dejaegere (13). Viitorul a reuşit să reducă din diferenţă printr-un gol marcat de Mladen (21), cu un şut de la circa 25 de metri. Gent a mai marcat de trei ori până la pauză, prin japonezul Kubo (35, 45) şi ucraineanul Iaremciuk (42 - penalty), după un fault comis de Iacob.

Viitorul a început rău şi repriza secundă, iar Iaremciuk a ridicat scorul la 6-1 (50).

Belgienii au redus motoarele la acest scor, iar deţinătoarea Cupei României a profitat şi a marcat de două ori într-un interval de cinci minute prin fundaşul Bogdan Ţîru (56, 61), în urma unor faze fixe.

Viitorul a avut în continuare momente bune şi a fost aproape şi de golul patru, dar portarul Kaminski a salvat la lovitura de cap a lui Drăguş (67).

Gent a reechilibrat disputa, iar Viitorul nu a mai reuşit să ameninţe poarta lui Kaminski, apărându-se în acelaşi timp mai exact decât a făcut-o în prima oră de joc.

În sezonul 2016-17 al Europa League, Viitorul o întâlnea pe Gent, care se impunea cu 5-0 acasă şi făcea 0-0 la Ovidiu.

Manşa secundă dintre FC Viitorul şi Gent va avea loc pe 1 august, la Ovidiu.

Învingătoarea dintre FC Viitorul şi Gent va da piept cu AEK Larnaca (Cipru) sau Levski Sofia (Bulgaria) în turul al treilea preliminar. Primul meci va fi în deplasare, pe 8 august.

KAA Gent - FC Viitorul Constanţa 6-3 (5-1)
Au marcat: Nana Asare (4), Brecht Dejaegere (13), Yuya Kubo (35, 45), Roman Iaremciuk (42 - penalty, 50), respectiv Sebastian Mladen (21), Bogdan Ţîru (56, 61).
Gent, Stadion KAA Gent
Europa League - turul al doilea preliminar (prima manşă)

Au evoluat echipele:
Gent: 1. Thomas Kaminski - 23. Mikael Lustig, 32. Igor Plastun, 4. Sigurd Rosted (15. Milad Mohammadi, 70), 21. Nana Asare - 19. Brecht Dejaegere (14. Alessio Castro-Montes, 62), 6. Elisha Owusu, 16. Jonathan David, 8. Vadis Odjidja (căpitan) - 31. Yuya Kubo (22. Ghiorghi Beridze, 62), 7. Roman Iaremciuk. Antrenor: Jess Thorup.
Rezerve neutilizate: 26. Colin Coosemans - 9. Roman Bezus, 18. Mamadou Sylla, 76. Timothy Derijck.
FC Viitorul: 1. Arpad Tordai - 5. Sebastian Mladen, 15. Bogdan Ţîru (căpitan), 21. Paul Iacob (23. Virgil Ghiţă, 46), 6. Bradley De Nooijer - 19. Lyes Houri, 18. Andrei Artean, 77. Vlad Achim - 9. Gabriel Iancu, 11. George Ganea (7. Denis Drăguş, 62), 28. Alexandru Măţan (30. Andreaş Calcan, 72). Antrenor: Gheorghe Hagi.
Rezerve neutilizate: 43. Cătălin Cabuz - 2. Radu Boboc, 10. Eric De Oliveira Pereira, 17. Andrei Ciobanu.

Arbitru: Aleksandar Stavrev; arbitri asistenţi: Marjan Kirovski, Dejan Kostadinov; al patrulea oficial: Dejan Jakimovksi (toţi din Macedonia de Nord)
Cartonaşe galbene: Odjidja (32), Ganea (38), Iacob (42), Iancu (83), De Nooijer (90+2).