Jurnalul.ro Sport Fotbal international Guardiola n-ar vrea să dea peste Şahtior în sferturile Ligii Campionilor

Guardiola n-ar vrea să dea peste Şahtior în sferturile Ligii Campionilor

09 Mar 2011   •   13:24
Sursa foto: /Reuters

155483-guardiola-reuters-2011-02-26t.jpgAntrenorul Barcelonei, Pep Guardiola, a declarat după meciul cu Arsenal că nu vrea să pice cu echipa antrenată de Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, la tragerea la sorţi a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. "Cunosc bine Şahtiorul şi nu-mi place", a declarat Guardiola, citat de cotidianul Sport.

Barcelona şi Şahtior s-au întâlnit de trei ori în ultimii ani, de fiecare dată meciurile fiind foarte echilibrate. În octombrie 2008, Şahtior Doneţk a pierdut acasă, scor 1-2, din etapa a doua a Grupei C din Liga Campionilor. Echipa lui Lucescu a condus cu 1-0 până în minutul 87, dar a fost învinsă după ce Messi a realizat o dublă, ultimul gol fiind marcat în minutul 90+4. După meci, Mircea Lucescu a acuzat lipsa de fair-play a spaniolilor la golul egalizator. În minutul 87, jucătorii echipei ucrainene au trimis mingea în afara terenului pentru că un fotbalist se afla la pământ, accidentat. Fotbaliştii Barcelonei nu au returnat mingea ucrainenilor, iar Messi a reuşit să egaleze după o gafă a portarului Piatov. În al doilea meci dintre cele două echipe, disputat la Barcelona, în decembrie 2008, Şahtior a câştigat cu scorul de 3-2.

În 2009, FC Barcelona a învins Şahtior în Supercupa Europei, scor 1-0.