Jurnalul.ro Sport Fotbal international Ianis Hagi, pasă decisivă și calificare cu Rangers în optimile Europa League

Ianis Hagi, pasă decisivă și calificare cu Rangers în optimile Europa League

26 Feb 2020   •   22:15

Glasgow Rangers s-a calificat în optimile de finală ale Europa League, după ce Ianis Hagi a oferit o pasă decisivă. Scoţienii i-au învins pe portughezii de la Braga cu scorul de 1 la 0, după ce în prima manșă s-au impus cu 3-2.

Ianis Hagi a fost cel care a obţinut o lovitură de pedeapsă pentru Rangers, în minutul 45+1, după ce a executat un corner, iar un apărător al celor de la Braga a comis un henţ în interiorul careului. Tot Hagi a fost cel desemnat să execute, însă a ratat şansa de a-şi aduce echipa în avantaj. A executat în forţă, însă portarul Matheus s-a aflat pe direcţia şutului şi a respins în corner.

Ianis s-a revanşat în minutul 61, când a oferit o pasă decisivă. Fiul lui Gică Hagi l-a lansat bine pe Ryan Kent, care a înscris unicul gol al meciului. Internaţionalul român a părăsit terenul în minutul 72, când a fost înlocuit de Aribo.

Rangers s-a calificat în optimile de finală ale Europa League, după ce a trecut de Braga, scor 4-2, la general.

Ianis şi scoţienii îşi vor afla adversara din următoarea fază vineri, după tragerea la sorţi.

(sursa: Mediafax)