Jurnalul.ro Sport Fotbal international Japonia, prima echipă calificată la Mondialul din 2014

Japonia, prima echipă calificată la Mondialul din 2014

04 Iun 2013   •   18:06
Sursa foto: EPA/Intact Images

Japonia este prima echipă calificată, competiţional, la Campionatul Mondial de anul viitor, care va avea loc în Brazilia.

Marţi, la Saitama, niponii au remizat, scor 1-1, cu Australia, în etapa a şaptea a preliminariilor din zona Asiei şi nu mai pot pierde unul din primele două locuri din grupa B, care asigură prezenţa directă la turneul final.

Japonia a reuşit să egaleze în al doilea minut de prelungiri, graţie unui penalty transformat de Honda, la 10 minute după ce Australia deschisese scorul, marcator Oar.

Ţara-gazdă a turneului final din 2014, Brazilia, este cealaltă echipă deja  calificată.