Jurnalul.ro Sport Fotbal international Liga Campionilor. Atletico Madrid a reușit o nouă calificare în semifinale

Liga Campionilor. Atletico Madrid a reușit o nouă calificare în semifinale

19 Apr 2017   •   07:22
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

Atletico Madrid este prima echipă calificată în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, marţi seara, după ce a terminat la egalitate cu Leicester City, 1-1 (1-0), în deplasare, în manşa secundă a sferturilor de finală.

Finalista de anul trecut a obţinut calificarea graţie victoriei din tur, cu scorul de 1-0. Atletico a deschis scorul la Leicester, prin Saul Níguez (26), dar campioana Angliei a făcut o reprize secundă foarte bună, egalând prin Jamie Vardy (61) şi forţând victoria.

Gazdele au început bine meciul şi Saul a blocat şutul lui Drinkwater (10), iar apoi Okazaki (21) a tras peste poartă la mingea centrată de Vardy.

Echipa antrenată de Diego Simeone a deschis scorul prin Saul Niguez (26), care a marcat cu capul din centrarea lui Filipe Luis. A fost golul cu numărul 100 pentru Atletico în Champions League.

Acelaşi Saul l-a pus la încercare pe portarul Schmeichel (32), cu un şut cu efect de la distanţă.

Oblak a intervenit salvator la şutul din voleu al algerianului Mahrez (34).

''Vulpile'' au început în forţă repriza secundă, iar şutul lui Drinkwater (47) s-a dus peste poartă, iar noul-intrat Chilwell a trimis de două ori periculos (51, 52).

Vardy (61) a restabilit egalitate, după ce Gabi blocase şutul lui Chilwell.

Gazdele au căutat cu insistenţă măcar golul unei victorii de palmares, dar Ulloa (65), Vardy (68) au fost blocaţi, iar Ndidi (69) a ratat ţinta.

Vardy (72) nu a reuşit să reia cu călcâiul centrarea lui Mahrez, care a trimis peste poartă din lovitură liberă (76). Tot Vardy a ratat ultima ocazie a partidei (90+3).

Tragerea la sorţi a semifinalelor va avea loc vineri, la Nyon.

Leicester City - Atletico Madrid 1-1 (0-1)
Au marcat: Jamie Vardy (61), respectiv Saul Níguez (26).
Leicester, King Power Stadium: 31.000 spectatori
Liga Campionilor - sferturi (retur)
În tur: 0-1

Au evoluat echipele:
Leicester City: 1. Kasper Schmeichel - 17. Danny Simpson, 5. Wes Morgan (căpitan; 13. Daniel Amartey, 84), 29. Yohan Benalouane (3. Ben Chilwell, 46), 28. Christian Fuchs - 25. Wilfred Ndidi, 4. Danny Drinkwater - 26. Riyad Mahrez, 20. Shinji Okazaki (23. Leonardo Ulloa, 46), 11. Marc Albrighton - 9. Jamie Vardy. Antrenor: Craig Shakespeare.
Rezerve neutilizate: 21. Ron-Robert Zieler - 7. Ahmed Musa, 10. Andy King, 22. Demarai Gray.
Atlético: 13. Jan Oblak - 20. Juanfran (19. Lucas Hernandez, 55), 15. Stefan Savic, 2. Diego Godín, 3. Filipe Luís (11. Angel Correa, 74) - 8. Saul Níguez, 14. Gabi (căpitan), 24. José María Gimenez, 6. Koke - 10. Yannick Carrasco (9. Fernando Torres, 69), 7. Antoine Griezmann. Antrenor: Diego Simeone.
Rezerve neutilizate: 1. Miguel Angel Moya - 21. Kevin Gameiro, 22. Thomas Partey, 23. Nicolas Gaitan.

Arbitru: Gianluca Rocchi; arbitri asistenţi: Elenito Di Liberatore, Mauro Tonolini; arbitri asistenţi adiţionali: Daniele Doveri, Davide Massa; arbitru de rezervă: Riccardo Di Fiore (toţi din Italia)