Jurnalul.ro Sport Fotbal international Liga Campionilor. Barcelona elimină pe Manchester United. Dublă Messi și eurogol Coutinho

17 Apr 2019   •   07:27

FC Barcelona s-a calificat fără probleme în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, marţi seara, după ce a învins-o pe Manchester United cu scorul de 3-0 (2-0), pe Camp Nou, în returul sferturilor de finală.

Barca, învingătoare şi în tur, cu 1-0, s-a impus prin golurile marcate de Lionel Messi (16, 20), al doilea cu concursul portarului David De Gea, şi de Philippe Coutinho (61).

Catalanii au controlat total jocul şi nu au lăsat nicio şansă echipei antrenate de Ole Gunnar Solskjaer, care nu a reuşit să îşi creeze decât două ocazii, prin Rashford, în primul minut (bară), şi Alexis Sanchez (90), fostul jucător al echipei blaugrana.

Messi a marcat primele sale goluri în sferturile de finală ale Champions League din 2013 încoace.

FC Barcelona este neînvinsă în cupele europene pe Camp Nou de 31 de meciuri.

În penultimul act, Barcelona o va înfrunta pe câştigătoarea dintre Liverpool şi Porto.

Pe Camp Nou, în faţa a 96.708 spectatori, au evoluat echipele:
FC Barcelona: Ter Stegen - Sergi Roberto (Nelson Semedo, 71), Piqué, Lenglet, Jordi Alba - Arthur (A. Vidal, 75), Busquets, Rakitic - Messi (căpitan), Luis Suarez, Coutinho (O. Dembele, 81). Antrenor: Ernesto Valverde.
Manchester United: De Gea - Phil Jones, Lindeloef, Smalling, Ashley Young (căpitan) - McTominay, Fred, P. Pogba - Lingard (Alexis Sanchez, 80), Rashford (Romelu Lukaku, 73), Martial (Dalot, 65). Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer.

Arbitru: Felix Brych (Germania).
Cartonaş galben: Suarez (77).