Jurnalul.ro Sport Fotbal international Liga Campionilor. Bayern o umilește pe Tottenham, la Londra. Real ținută în șah de Bruges

02 Oct 2019   •   08:28

Bayern Munchen a surclasat-o pe Tottenham Hotspur cu scorul de 7-2, marţi seara, la Londra, într-un meci din Grupa B a Ligii Campionilor la fotbal.

Serge Gnabry a marcat patru goluri pentru bavarezi, Robert Lewandowski a reuşit o ''dublă'', iar Joshua Kimmich a marcat celălalt gol al campioanei Germaniei. Pentru finalista ediţiei trecute a competiţiei au înscris sud-coreeanul Son şi Harry Kane. De remarcat că Bayern a marcat trei goluri în ultimele zece minute ale partidei.

Real Madrid a smuls cu greu remiza acasă cu FC Bruges, 2-2, după ce belgienii au condus cu 2-0, prin golurile înscrise de nigerianul Emmanuel Bonaventure Dennis. Ramos a redus din diferenţă, iar Casemiro a marcat golul egalării, la un minut după ce oaspeţii au rămas în zece oameni.

PSG a învins-o pe Galatasaray cu 1-0, la Istanbul, prin golul argentinianului Icardi. Atacantul român Florin Andone a intrat în min. 64, în locul lui Ryan Babel.

Juventus a dispus de Bayer Leverkusen cu 3-0, prin golurile marcate de Gonzalo Higuain, Federico Bernardeschi şi Cristiano Ronaldo. Portughezul a ajuns la 127 de goluri marcate în Champions League.

Steaua Roşie a învins-o pe Olympiakos cu 3-1. Grecii au deschis scorul, campioana Serbiei marcând de trei ori după ce oaspeţii au rămas în zece oameni.

Atalanta a pierdut şi al doilea său meci din Champions League, 1-2 cu Şahtior, primul gol al echipei ucrainene fiind înscris de Junior Moraes, fostul atacant al Gloriei Bistriţa. Oaspeţii au marcat golul victoriei în prelungiri, prin israelianul Manor Solomon (90+5).

Manchester City s-a impus fără probleme în faţa campioanei Croaţiei, Dinamo Zagreb, cu 2-0, scor cu care a câştigat şi Atletico Madrid la Moscova, cu Lokomotiv.

Rezultate:
Grupa A
Real Madrid - FC Bruges 2-2
Au marcat: Sergio Ramos 55, Casemiro 85, respectiv Emmanuel Bonaventure Dennis 9, 39.
Cartonaş roşu: Ruud Vormer (FC Bruges) 84.

Steaua Roşie Belgrad - Olympiakos Pireu 3-1
Au marcat: Milos Vulic 62, Nemanja Milunovic 87, Richmond Boakye 90, respectiv Ruben Semedo 37.
Cartonaş roşu: Yassine Benzia (Olympiakos) 58.

Tottenham Hotspur - Bayern Munchen 2-7
Au marcat: Heung-Min Son 12, Harry Kane 61 - penalty, respectiv Joshua Kimmich 15, Robert Lewandowski 45, 87, Serge Gnabry 53, 55, 83, 88.

Atalanta Bergamo - Şahtior Doneţk 1-2
Au marcat: Duvan Zapata 28, respectiv Junior Moraes 41, Manor Solomon 90+5.
Josip Ilicic (Atalanta) a ratat un penalty în min. 16.

Manchester City - Dinamo Zagreb 2-0
Au marcat: Raheem Sterling 66, Phil Foden 90+5.

Juventus Torino - Bayer Leverkusen 3-0
Au marcat: Gonzalo Higuain 17, Federico Bernardeschi 62, Cristiano Ronaldo 89.

Lokomotiv Moscova - Atletico Madrid 0-2
Au marcat: Joao Felix 48, Thomas Partey 58.

Clasament
1 Atletico Madrid 2 1 1 0 4-2 4
2 Juventus 2 1 1 0 5-2 4
3 Lokomotiv Moscova 2 1 0 1 2-3 3
4 Bayer Leverkusen 2 0 0 2 1-5 0

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte