Jurnalul.ro Sport Fotbal international Liga Campionilor: Inter Milano şi Manchester merg în sferturi (cu video)

Liga Campionilor: Inter Milano şi Manchester merg în sferturi (cu video)

15 Mar 2011   •   20:26
Sursa foto: /Reuters

Inter Milano a reuşit o calificare miraculoasă în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce în tur pierduse cu 1-0 pe propriul teren şi fusese surclasată în prima repriză a returului de la Munchen. Campioana Europei a deschis scorul rapid, încă din minutul 4, prin Eto'o, plecat însă dintr-o poziţie suspectă de ofsaid. A fost însă doar un foc de paie, Bayern reuşind să egaleze şi apoi să preia conducerea după nici o jumătate de oră de joc, până la finalul primei părţi bavarezii având încă alte trei uriaşe ocazii de a se desprinde.

Fără să forţeze, elevii lui Louis Van Gaal au controlat şi partea secundă până la golul lui Sneijder, picat ca din senin, după care oaspeţii au preluat total iniţiativa. Au mai avut două şanse bune de a marca, după care au dat lovitura prin Pandev, tot după o pasă decisivă a lui Eto'o, cu două minute înainte de final. 2-3 şi Inter salvează onoarea Italiei, rămasă cu o singură echipă în sferturile de finală ale cupelor europene.

MANCHESTER UNITED – Marseille 2-1 (în tur 0-0)

Au marcat: Hernandez 5, 75 / Brown 82-autogol

Manchester: Van der Sar - O'Shea (37 Rafael) (70 Fabio), Smalling, Brown,Evra - Giggs, Scholes, Carrick, Nani (62 Valencia) - Hernandez - Rooney. Antrenor: Alex Ferguson

Marseille: Mandanda - Fanni, Heinze, Diawara, Taiwo - Mbia (80 Ayew), Cheyrou - Remy, Lucho Gonzales, Ayew - Gignac (69 Valbuena). Antrenor: Didier Deschamps

Bayern Munchen – INTER MILANO 2-3 (în tur 1-0)

Au marcat: Gomez 21, Muller 31 / Eto'o 4, Sneijder 63, Pandev 88

Bayern: Kraft - Lahm, Van Buyten (70 Badstuber), Breno (90 Kroos), Pranjici - Luiz Gustavo, Schweinsteiger - Robben (68 H. Altintop), T. Muller, Ribery - Gomez. Antrenor: Louis Van Gaal

Inter: Julio Cesar - Maicon, Lucio, Ranocchia, Chivu (87 Nagatomo) - Stankovic (51 Coutinho), Thiago Motta, Cambiasso - Sneijder - Eto'o, Pandev (90 Kharja). Antrenor: Leonardo