Jurnalul.ro Sport Fotbal international Liga Campionilor: Lucescu, înfrânt de ruşi

Liga Campionilor: Lucescu, înfrânt de ruşi

de Mihai Igirosanu    |    01 Noi 2011   •   21:00

Fara Razvan Rat, echipa antrenata de Mircea Lucescu, Sahtior Donetk a pierdut confruntarea de aseara, din grupa G, 0-1 pe terenul celor de la Zenit St. Petersburg.
"Minerii' ucrainieni au fost dominati copios intr-o prima repriza in prelungirile careia belgianul Lombaerts a marcat unicul gol al intalnirii.

In celalalt joc al grupei, revelatia actualei editii, APOEL a mai produs un soc, triumfand cu 2-1, pe stadionul GSP din Nicosia, in fata detinatoarei Europa League, FC Porto. Eroul celor de la APOEL a fost brazilianul de 31 de ani, Gustavo Manduca, el marcand golul victorie in minutul 90, la doar un minut dupa ce Porto egalase printr-un penalty transformat de compatriotul lui Manduca, Hulk. Cu opt puncte acumulate, cipriotii sunt ca sI calificati in primavara europeana.

Marea surpriza a serii a venit de la Minsk, acolo unde campioana Belarusului, BATE Borisov a remizat, 1-1, cu AC Milan.

Detinatoarea trofeului, Barcelona, s-a impus lejer in deplasarea cu Viktoria Plzen, 4-0, profitand sI de eliminarea din prima repriza a fostului jucator al Timisoarei, slovacul Marian Cisovsky, survenita in urma unui fault comis in careu asupra lui Messi.

Mijlocasul Valenciei, Jonas a marcat in meciul cu Bayer Leverkusen cel mai rapid gol al acestui sezon de Liga Campionilor. Un alt rezultat surprinzator s-a consemnat in meciul Genk – Chelsea, belgienii izbutind sa obtina un 1-1 care adanceste criza echipei patronate de Roman Abramovici.