Jurnalul.ro Sport Fotbal international Liga Campionilor: Şahtior şi Barcelona s-au calificat în sferturi (cu video)

Liga Campionilor: Şahtior şi Barcelona s-au calificat în sferturi (cu video)

08 Mar 2011   •   20:47
Sursa foto: /Reuters

Şahtior Doneţk s-a calificat en fanfare în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, elevii lui Mircea Lucescu reuşind un spectaculos 3-0 în retur şi un 6-2 la general în dubla cu AS Roma. După câteva minute de dominare a italienilor în startul meciului, Şahtior a spart gheaţa cu reuşita de excepţie a lui Hubschman, deviere cu călcâiul, la colţul lung, după o centrare a lui Willian. Până la pauză, romanii au ratat un penalty prin Borriello şi au rămas în 10 după eliminarea lui Mexes, De Rossi fiind iertat de un alt roşu după un cot în gură aplicat lui Srna. Cu un om în plus, Raţ şi compania au zburdat în partea secundă, încriind încă de două ori, prin Willian şi Eduardo.

În celălalt meci de marţi, FC Barcelona, principala favorită la câştigarea trofeului, a eliminat-o pe Arsenal, nu fără emoţii, deşi a dominat copios returul de pe Nou Camp. Catalanii au avut patru mari ocazii în prima repriză, dar au reuşit să înscrie abia în prelungiri, după o combinaţie excelentă între Iniesta şi Messi. "Tunarii" au ieşit mai curajos la joc după pauză şi au reuşit egalarea în urma autogolului lui Busquets, dar aproape imediat au rămas în inferioritate numerică, Van Persie primind al doilea "galben" pentru că a continuat o fază după fluierul arbitrului. Cu un om în plus, Barcelona s-a dezlănţuit şi a reuşit să înscrie golurile calificării prin Xavi şi Messi.

Liga Campionilor – optimi, retur

ŞAHTIOR DONEŢK – AS Roma 3-0 (în tur 3-2)
Au  marcat: Hubschman 18, Willian 58, Eduardo 87
În minutul 28, Borriello (AS Roma) a ratat un penalty. În minutul 41, Mexes (AS Roma) a fost eliminat

Şahtior: Piatov - Srna, Cigrinski, Rakiţki, Raţ - Hubschman, Mkhitaryan (67 Teixeira) - Douglas Costa (60 Eduardo), Jadson, Willian  - Luiz Adriano (75 Marcelo Moreno). Antrenor: Mircea Lucescu

Roma: Doni - N. Burdisso, Juan, Mexes, Riise - De Rossi, D. Pizarro - Taddei (46 Rosi), Perrotta (86 Caprari), Vucinici (65 Brighi) - Borriello. Antrenor: Vincenzo Montella

Arbitru: Howard Webb (Anglia)

FC BARCELONA – Arsenal 3-1 (în tur 1-2)
Au marcat: Messi 45+3, 71-penalty, Xavi 69 / Busquets 53-autogol
În minutul 56, Van Persie (Arsenal) a fost eliminat

Barcelona: Valdes - Alves, Busquets, Abidal, Adriano (90 Maxwell) - Mascherano (88 Keita), Xavi, Iniesta - Pedro, Villa (82 Afellay), Messi. Antrenor: Josep Guardiola

Arsenal: Szczesny (19 Almunia) - Sagna, Djourou, Koscielny, Clichy - Rosicky (73 Arshavin), Fabregas (78 Bendtner), Wilshere, Diaby, Nasri - Van Persie. Antrenor: Arsene Wenger

Arbitru: Massimo Busacca (Elveţia)