Jurnalul.ro Sport Fotbal international Liga Campionilor. Victorie in 10 oameni pentru Juventus

Liga Campionilor. Victorie in 10 oameni pentru Juventus

19 Oct 2016   •   07:32

Real Madrid, deţinătoarea trofeului, a realizat scorul zilei de marţi în Liga Campionilor la fotbal, 5-1 cu Legia Varşovia, pe stadionul ''Santiago Bernabeu'', în etapa a treia a grupelor.

Gareth Bale (16), Tomasz Jodlowiec (20, autogol), Marco Asensio (37), Lucas Vazquez (68) şi Alvaro Morata (84) au marcat pentru madrileni, iar golul oaspeţilor a fost reuşit de Miroslav Radovic (22 - penalty), la meciul cu numărul 400 al Realului în cea mai importantă competiţie intercluburi de pe continent.

Vedeta Cristiano Ronaldo nu a avut o zi prea bună, nereuşind să marcheze, însă a oferit două oase de gol.

ŢSKA Moscova a remizat acasă cu AS Monaco, 1-1, golul ruşilor fiind înscris de ivorianul Lacina Traore (34), fost jucător la CFR Cluj, dar şi la AS Monaco. Echipa din Principat a egalat pe final, prin Bernardo Silva (87).

Juventus a câştigat în condiţii speciale, la Lyon, cu 1-0, printr-un gol semnat de columbianul Juan Cuadrado (76). Lyon ratase un penalty prin Alexandre Lacazette (35), al cărui şut a fost apărat de Gianluigi Buffon. Juve juca din minutul 56 în inferioritate numerică, după eliminarea lui Mario Lemina.

FC Porto a smuls victoria la Bruges, cu 2-1, dintr-un penalty marcat în prelungiri de Andre Silva.

Sevilla a dispus cu 1-0 la Zagreb de echipa locală Dinamo, la care fundaşul Alexandru Măţel a fost rezervă.

Rezultate:
Marţi 18 octombrie
Grupa E
ŢSKA Moscova - AS Monaco 1-1
Au marcat: Lacina Traore 34, respectiv Bernardo Silva 87.

Real Madrid - Legia Varşovia 5-1
Au marcat: Gareth Bale 16, Tomasz Jodlowiec (autogol) 20, Marco Asensio 37, Lucas Vazquez 68, Alvaro Morata 84, respectiv Miroslav Radovic 22 - penalty.

Sporting Lisabona - Borussia Dortmund 1-2
Au marcat: Bruno Cesar 67, respectiv Pierre-Emerick Aubameyang 9, Julian Weigl 43.

FC Bruges - FC Porto 1-2
Au marcat: Jelle Vossen 12, respectiv Miguel Layun 68, Andre Silva 90+3 - penalty.

A marcat: Juan Cuadrado 76.
Alexandre Lacazette (Lyon) a ratat un penalty în min. 35.
Cartonaş roşu: Mario Lemina (Juventus) 56.

Legendă:
M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte.