Jurnalul.ro Sport Fotbal international Liga Naţiunilor: Muntenegru - România 0-1. Tătărușanu a apărat un penalty

Liga Naţiunilor: Muntenegru - România 0-1. Tătărușanu a apărat un penalty

20 Noi 2018   •   21:01

România a câștigat partida cu Muntenegru grație unui gol marcat de Țucudean în minutul 44, norocos, după ce Petkovici a scăpat mingea în poartă.

Terminăm grupa de Liga Națiunilor pe locul 2, cu 12 puncte, însă succesul de azi nu ne ajută cu absolut nimic.

Picăm în urna a 4-a pentru tragerea la sorți a preliminariilor pentru Euro 2020 asta pentru că am terminat pe 4 într-un clasament al celor mai bune locuri 2 din Seria C, după Bulgaria, Israel și Ungaria. Trebuia să fim între primele două în acest top pentru a rămâne în urna a 3-a.

Naţionala de fotbal a României conduce echipa Muntenegrului cu scorul de 1-0, la pauza meciului care are loc marţi seara, pe Gradski Stadion din Podgorica, în Grupa a 4-a din Seria C a Ligii Naţiunilor.

George Ţucudean a marcat în min. 44, cu un şut de la peste 25 de metri, portarul Danijel Petkovic scăpând mingea în plasă.

Serbia şi Lituania sunt la egalitate, 0-0, la pauză, în celălalt meci al grupei, scoruri la care România ocupă primul loc în grupă.

Selecţionerul echipei de fotbal a României, Cosmin Contra, a efectuat trei schimbări faţă de jocul cu Lituania, în formula de start pentru partida cu Muntenegru, care va avea loc marţi seara, de la ora 21,45 (ora României), pe Gradski Stadion din Podgorica, în Grupa a 4-a din Seria C a Ligii Naţiunilor.

Romario Benzar (accidentat) a fost înlocuit cu Cristian Manea în flancul drept al apărării, Nicuşor Bancu va lua loc pe banca de rezerve, iar Alin Toşca va juca pe postul de fundaş stânga, în timp ce George Ţucudean va fi vârful central, în locul lui George Puşcaş.

Echipele de start:
Muntenegru: 1. Danijel Petkovic - 23. Adam Marusic, 5. Boris Kopitovic, 22. Marko Simic, 7. Marko Vesovic - 18. Nebojsa Kosovic, 20. Mirko Ivanic - 10. Marko Jankovic, 9. Stefan Mugosa, 16. Vladimir Jovovic - 11. Fatos Beciraj (căpitan). Selecţioner: Ljubisa Tumbakovic.
Rezerve: 12. Milan Mijatovic, 13. Damir Ljuljanovic - 2. Risto Radunovic, 3. Aleksandar Boljevic, 4. Deni Hocko, 6. Igor Vujacic, 8. Luka Djordjevic, 14. Darko Zoric, 15. Asmir Kajevic, 17. Luka Mirkovic, 19. Aleksandar Scekic, 21. Emrah Klimenta.
România: 12. Ciprian Tătăruşanu - 6. Cristian Manea, 22. Cristian Săpunaru (căpitan), 4. Cosmin Moţi, 3. Alin Toşca - 15. Paul Anton, 23. Nicolae Stanciu - 7. Alexandru Chipciu, 13. Claudiu Keşeru, 10. Alexandru Maxim - 19. George Ţucudean. Selecţioner: Cosmin Contra.
Rezerve: 1. Costel Pantilimon, 16. Florin Niţă - 2. Alexandru Paşcanu, 5. Tudor Băluţă, 8. Ianis Hagi, 9. George Puşcaş, 11. Nicuşor Bancu, 14. Ionuţ Nedelcearu, 17. Ciprian Deac, 18. Răzvan Marin, 20. Alexandru Mitriţă, 21. Alexandru Cicâldău.

Arbitru: Felix Zwayer; arbitri asistenţi: Thorsten Schiffner, Marco Achmuller; arbitri adiţionali: Tobias Stieler, Sascha Stegemann; arbitru de rezervă: Christian Gittelmann (toţi din Germania)