Jurnalul.ro Sport Fotbal international Liverpool s-a calificat în șaisprezecimile de finală ale Cupei Angliei

Liverpool s-a calificat în șaisprezecimile de finală ale Cupei Angliei

06 Ian 2018   •   17:16

Echipa de fotbal Liverpool s-a calificat vineri în şaisprezecimile de finală ale Cupei Angliei după ce a învins-o dramatic cu 2-1 pe teren propriu pe concitadina Everton.

Golul decisiv a fost înscris de olandezul Virgil van Dijk, la meciul de debut pentru Liverpool, după ce a devenit recent cel mai scump fundaş din istoria fotbalului, transferându-se de la Southampton în schimbul a 75 de milioane de lire sterline. Van Dijk a marcat în minutul 84, cu o lovitură de cap.

În meciul de pe Anfield, James Milner a adus-o în avantaj pe Liverpool, transformând un penalty în minutul 35. Gylfi Sigursson a egalat pe contraatac în minutul 67, înainte ca Van Dijk să înscrie golul victoriei.

În celălalt meci de vineri, Manchester United a învins-o acasă cu 2-0 pe divizionara secundă Derby County, prin golurile marcate în final de Jesse Lingard (84) şi Romelu Lukaku (90).

Celelalte partide din această fază a competiţiei au loc de sâmbătă până luni.