Jurnalul.ro Sport Fotbal international Man. City a câştigat Cupa Angliei după 42 de ani!

Man. City a câştigat Cupa Angliei după 42 de ani!

15 Mai 2011   •   12:19
Sursa foto: /Reuters

Zi istorică pentru oraşul Manchester. După ce United a cîştigat al 19-lea titlu de campioană, City a reuşit să cucerească Cupa Angliei, primul trofeu al clubului în ultimii 35 de ani.

Echipa antrenată de Roberto Mancini a câştigat finala disputată pe "Wembley" împotriva celor de la Stoke City cu scorul de 1-0, prin golul marcat de cel mai bine plătit jucător al "cetăţenilor", Yaya Toure, în minutul 74.

Este pentru a cincea oară când Manchester City câştigă Cupa Angliei, ultima datând tocmai din 1969, iar trofeul din acest an este primul de după 1976, atunci când au intrat în posesia Cupei Ligii.

Tehnicianul italian Roberto Mancini este un adevărat special al cupelor naţionale, în palmaresul său aflându-se deja patru Cupe ale Italiei, cu Fiorentina, Lazio şi Inter Milano.