Jurnalul.ro Sport Fotbal international Mutu, bătut de Chivu la meciul 300 în Italia

Mutu, bătut de Chivu la meciul 300 în Italia

08 Mai 2011   •   18:42

164379-.jpgDuelul românesc din etapa a 36-a a campionatului italian a fost câştigat de Cristian Chivu, Inter Milano trecând cu 3-1 pe teren propriu de Fiorentina lui Adrian Mutu. Inter a avut 2-0 la pauză după reuşitele lui Pazzini (25) şi Cambiaso (28), de fiecare dată din pasa decisivă a lui Eto'o, toscanii au redus din diferenţă prin Gilarino (74), dar aproape imediat Coutinho a înschis tabela pentru 3-1 (77).

Titular la Inter, Chivu a fost schimbat în minutul 72, cu Obi, în timp ce Mutu a fost introdus pe teren în minutul 56, în locul lui D'Agostino. Pentru Mutu, aceasta a fost a 300-a partidă oficială jucată pentru o echipă italiană, la Inter Milano, Hellas Verona, FC Parma, Juventus şi Fiorentina.

Atacantul român a evoluat de 241 de ori în campionat, de 20 de ori în Cupa Italiei, de 37 de ori în cupele europene şi două prezenţe în alte turnee. Mutu a debutat în Italia la 6 ianuarie 2000, într-un meci Internazionale Milano - Perugia, scor 5-0, din Serie A.