Jurnalul.ro Sport Fotbal international Portarul Buffon a stabilit un nou record de invincibilitate în Serie A

Portarul Buffon a stabilit un nou record de invincibilitate în Serie A

20 Mar 2016   •   17:06

Gianluigi Buffon, portarul lui Juventus Torino şi al reprezentativei de fotbal a Italiei, a stabilit un nou record de invincibilitate în Serie A, duminică, în cursul meciului de campionat împotriva rivalei Torino FC.

Buffon, în vârstă de 38 ani, a depăşit cu această ocazie performanţa lui Sebastiano Rossi, care a apărat timp de 929 minute poarta formaţiei AC Milan fără să primească gol, în sezonul 1993/1994.

Goalkeeper-ul lui Juventus a încasat ultimul său gol în minutul 64 al meciului cu Sampdoria (2-1), disputat anul acesta pe 10 ianuarie. De atunci, Buffon a fost prezent tot timpul între buturile "Bătrânei Doamne", la meciurile din campionatul italian.

Sursa: AGERPRES