Jurnalul.ro Sport Fotbal international Portugalia si Mexic, ole

Portugalia si Mexic, ole

22 Iun 2006   •   00:00

Cele mai valoroase echipe ale grupei D si-au obtinut ieri dreptul de a juca in optimile de finala. Lusitanii au castigat cu 2-1 meciul direct si au ramas lideri, cu maximum de puncte.

Meciul vedeta al grupei, Portugalia - Mexic, a avut o desfasurare spectaculoasa, ducandu-i pe cei 52.000 de suporteri care au umplut arena din Gelsenkirchen de la agonie la extaz.

Trupa lui Scolari a inceput furtunos, deschizand scorul prin Maniche, in minutul 6, iar rezerva de lux Simao Sabrosa a facut 2-0 in minutul 24, transformand un penalty. Mexicanii n-au cedat, iar Fonseca a redus diferenta cinci minute mai tarziu. In minutul 57, atacantul nord-americanilor, Omar Bravo, a ratat o lovitura de pedeapsa, iar dupa patru minute mijlocasul Luis Perez a fost eliminat, iar Mexicul isi putea lua adio de la egalare. In celalalt meci, deja eliminate, Iran si Angola au incheiat nedecis, 1-1.

PORTUGALIA - MEXIC 2-1
  • Au marcat: Maniche (’6), Simao (’24 - pen.) / Fonseca (’29)
  • Stadion: Veltins Arena, Gelsenkirchen
  • Ambianta: 52.000 de spectatori

PORTUGALIA: Ricardo - Miguel (’61 P. Ferreira), F. Meira, Carvalho, Caneira - Maniche, Petit, Tiago - Simao, Postiga (’68 Nuno Gomes), Figo (’79 Boa Morte). Antrenor: Luiz Felipe Scolari

MEXIC: O. Sanchez - Rodriguez (’46 Zinha), Osorio, Salcido - Mendez (’80 Franco), Luis Perez, Marquez, Pardo, Pineda (’68 Castro) - Bravo, Fonseca. Antrenor: Ricardo La Volpe. Eliminat: Luis Perez (’61)

Arbitru: Lubos Michel (Slovacia)
  • IRAN - ANGOLA 1-1
  • Au marcat: Bakhtiarizadeh (’75) / Flavio (’60)