Jurnalul.ro Sport Fotbal international Prima echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei Angliei

Prima echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei Angliei

03 Mar 2020   •   12:31
Sursa foto: facebook

Arsenal s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Angliei, după ce a învins în deplasare Portsmouth, scor 2-0.

Spre deosebire de meciul cu Olympiacos, în urma căruia Arsenal a fost eliminată din Europa League, Mikel Arteta a făcut nouă modificări în echipa de start.

Golurile lui Sokratis şi Nketiah, din minutele 45+4, respectiv 51, au adus victoria londonezilor, care au devenit prima echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei Angliei.

În urma acestui rezultat, Arsenal rămâne neînvinsă în meciurile din deplasare sub comanda lui Arteta. Utimul eşec a venit pe terenul lui Leicester, scor 0-2, când Unai Emery se afla la ultimul joc pe banca tehnică.

Celelalte şapte meciuri din optimile Cupei Angliei se vor desfăşura astăzi, mâine şi joi, după următorul program:

Marţi, ora 21:45: Chelsea-Liverpool
Marţi, ora 22:00: Reading-Sheffield United
Marţi, ora 22:00: West Bromwich Albion-Newcastle
Miercuri, ora 21:45: Leicester-Birmingham
Miercuri, ora 21:45: Sheffield Wednesday-Manchester City
Miercuri, ora 21:45: Tottenham-Norwich
Joi, ora 21:45: Derby-Manchester United