Jurnalul.ro Sport Fotbal international Red Bull Salzburg - FC Viitorul Constanţa 4-0. O nouă umilință pentru echipa lui Hagi

24 Aug 2017   •   22:21
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

FC Viitorul Constanţa, campioana României, a fost surclasată de Red Bull Salzburg cu scorul de 4-0 (2-0), joi seara, pe Red Bull Arena, în manşa a doua a play-off-ului Europa League la fotbal.

Campioana Austriei, care câştigase şi la Ovidiu, cu 3-1, s-a impus prin golurile marcate de Munas Dabbur (7), Fredrik Gulbrandsen (38), Valon Berisha (53 - penalty), Amadou Haidara (88).

FC Viitorul a fost depăşită la toate capitolele, echipa austriacă obţinând o victorie facilă, care putea fi chiar mai drastică.

Echipa antrenată de Gheorghe Hagi, care a surprins prin titularizarea lui Băluţă şi Cioablă, a avut prima ocazie a partidei, în min. 7, prin Marius Constantin, dar acesta a trimis pe lângă poartă.

Echipa din Salzburg a deschis scorul în min. 7, prin Munas Dabbur, după o combinaţie simplă cu Wolf.

Portarul Buzbuchi l-a blocat in extremis pe Berisha (12), dar a fost victimă sigură în min. 38, când Fredrik Gulbrandsen a fost găsit liber în marginea careului de Wolf şi a marcat fără emoţii.

Gazdele au mai avut o ocazie până a pauză (45+1), dar Hannes Wolf a reluat peste poartă cu capul din poziţie ideală.

''Taurii roşii'' şi-ai mărit avantajul în debutul reprizei secunde, când Valon Berisha a marcat din penalty (53), după un fault comis de Hodorogea la Fredrik Gulbrandsen.

Pongracic (60) a fost blocat de un fundaş, Lainer (74) a trimis pe lângă poartă, iar Haidara (80) nu a nimerit nici el ţinta, însă a reuşit să înscrie în min. 88, cu un şut din întoarcere din marginea careului, care l-a surprins pe Buzbuchi.

Ultima ocazie a partidei a fost irosită de Daka Patson (90+2).

De remarcat că formaţia constănţeană a jucat din minutul 70 în inferioritate numerică, după ce Sorin Rădoi s-a accidentat şi nu a mai putut fi înlocuit (Hagi terminase schimbările în min. 58). Ţucudean a fost înlocuit după doar 24 de minute, tot din cauza unei accidentări.

Echipa antrenată de Hagi a termina dezamăgitor şi a doua participare în cupele europene, după ce anul trecut era eliminată de Gent din Europa League, după 0-5 şi 0-0.

FC Red Bull Salzburg - FC Viitorul Constanţa 4-0 (2-0)
Au marcat: Munas Dabbur (7), Fredrik Gulbrandsen (38), Valon Berisha (53 - penalty),Amadou Haidara (88).
Salzburg, Red Bull Arena
Europa League - play-off (retur)
În tur: 3-1

Au evoluat echipele:
RB Salzburg: 33. Alexander Walke (căpitan) - 22. Stefan Lainer, 34. Marin Pongracic, 5. Duje Caleta-Car, 17. Andreas Ulmer - 13. Hannes Wolf (11. Marc Rzatkowski, 46), 8. Diadie Samassékou, 7. Reinhold Yabo, 14. Valon Berisha (4. Amadou Haidara, 65) - 21. Fredrik Gulbrandsen (41. Daka Patson, 56), 9. Munas Dabbur. Antrenor: Marco Rose.
Rezerve neutilizate: 1. Cican Stankovic - 24. Christoph Leitgeb, 25. Patrick Farkas, 44. Igor.
FC Viitorul: 31. Alexandru Buzbuchi - 19. Robert Hodorogea, 15. Bogdan Ţîru (căpitan), 4. Marius Constantin (18. Dani Lopez, 46) - 2. Andrei Dumitraş, 99. Tudor Băluţă, 11. Ionuţ Vînă, 3. Sorin Rădoi - 10. Ovidiu Herea - 13. Florin Cioablă (25. Aurelian Chiţu, 58), 20. George Ţucudean (24. Denis Drăguş, 24). Antrenor: Gheorghe Hagi.
Rezerve neutilizate: 12. Victor Rîmniceanu - 5. Sebastian Mladen, 23. Alexandru Cicâldău, 27. Eric De Oliveira Pereira.

Arbitru: Stefan Johannesson; arbitri asistenţi: Fredrik Nilsson, Mehmet Culum; arbitru de rezervă: Andreas Ekberg (toţi din Suedia)
Observator UEFA pentru arbitri: Haim Jakov (Israel), delegat UEFA: Nina Hedlund (Norvegia)
Cartonaşe galbene: Pongracic (36), Vînă (45), Hodorogea (53), Daka Patson (90+3).