Jurnalul.ro Sport Fotbal international România ratează o remiză cu Spania

România ratează o remiză cu Spania

05 Sep 2019   •   23:51

Echipa națională de fotbal a României a pierdut la o diferență de un gol (1-2) partida disputată pe Arena Națională cu reprezentativa Spaniei, în Grupa F a preliminariilor EURO 2020. Spania a deschis scorul prin Sergio Ramos (29), din penalty, după ce Ciprian Deac l-a călcat pe Dani Ceballos în careu. Paco Alcacer a marcat al doilea gol în min. 47, reluând simplu centrarea lui Jordi Alba. Florin Andone, intrat pe teren în min. 56, a redus din diferenţă în min. 59, cu capul, la mingea recentrată de George Puşcaş. Cel mai bun tricolor, portarul Ciprian Tătărușanu, ne-a salvat de cel puțin șase ori în prima repriză, în care echipa României nu a existat pe teren. După pauză, reprezentativa noastră a dinamizat jocul, atacanții Florin Andone, singurul român care nu a jucat în campionatul intern, și, mai ales, George Pușcaș au luat jocul pe cont propriu și ne-au dat senzația că putem egala.

Spania a încheiat meciul cu o posesie net superioară, 68%-32%, şi cu un raport al şuturilor pe poartă de 10-3.

A fost prima înfrângere pe teren propriu a României în faţa Spaniei în şapte meciuri (trei victorii pentru tricolori, trei egaluri). Meciul a fost precedat de un moment de reculegere în memoria fiicei fostului selecţioner spaniol Luis Enrique, decedată la vârsta de doar 9 ani. Jucătorii celor două echipe au purtat banderole negre. Începutul meciului a fost amânat cu aproximativ un minut din cauza petardelor şi torţelor aruncate în teren de suporterii români.