Jurnalul.ro Sport Fotbal international România - Serbia 0-0. Un penalty apărat și un cartonaș roșu

România - Serbia 0-0. Un penalty apărat și un cartonaș roșu

14 Oct 2018   •   17:58

România a remizat eroic cu Serbia, după un 0-0 obţinut pe Arena Naţională, în urma unui meci infernal. Finalul primei reprize a fost marcat de cartonașul roșu primit de Gabriel Tamaș în minutul 44, după ce fundașul central al naţionalei a avut o intrare dură, cu piciorul la nivelul urechii lui Gacinovic. Arbitrul a arătat fără să stea pe gânduri punctul cu var, dar Dusan Tadic, starul lui Ajax Amsterdam, a executat defectuos lovitura de pedeapsă, mult peste poarta apărată de Ciprian Tătărușanu. Sârbii au avut și în finalul meciului un gol anulat corect, pe motiv de ofsaid. Profitând de superioritatea numerică, dar și de un joc mai bun, oaspeţii au dominat întreaga partidă. Sârbii au avut mai multe ocazii de a înscrie, iar apărarea românilor, dar și linia de mijloc au gafat în câteva rânduri, făcând din Tătărușanu cel mai bun jucător al nostru. Meciul a fost oprit pentru câteva minute încă de la începutul său din cauza fanilor români care au aruncat cu fumigene. În rest, cei aproape 50.000 de spectatori prezenţi pe Arena Naţională au creat o atmosferă incendiară și un spectacol cu mult peste cel oferit de tricolorii din teren.

România - Serbia 0-0
Dusan Tadic a ratat un penalty (45+1) şut peste poartă.
Bucureşti, Arena Naţională: 48.500 spectatori
Liga Naţiunilor - Seria C, Grupa a 4-a

Au evoluat echipele:

România: 12. Ciprian Tătăruşanu - 6. Cristian Manea, 4. Gabriel Tamaş, 22. Cristian Săpunaru (căpitan), 3. Alin Toşca - 5. Tudor Băluţă, 18. Răzvan Marin - 10. Alexandru Maxim (9. Dorin Rotariu, 71), 23. Nicolae Stanciu, 21. Denis Drăguş (14. Ionuţ Nedelcearu, 45+3) -19. George Ţucudean (13. Claudiu Keşeru, 80). Selecţioner: Cosmin Contra.
Rezerve neutilizate: 1. Costel Pantilimon, 16. Florin Niţă - 2. Romario Benzar, 8. Adrian Stoian, 11. Nicuşor Bancu, 17. Florin Tănase, 20. Alexandru Mitriţă.

România: 12. Predrag Rajkovic - 2. Antonio Rukavina, 4. Nikola Milenkovic, 13. Milos Veljkovic, 3. Milan Rodic (21. Nemanja Miletic, 77) - 19. Sasa Lukic, 6. Nemanja Maksimovic - 14. Mijat Gacinovic (20. Sergej Milinkovic-Savic, 63), 10. Dusan Tadic (căpitan), 18. Nemanja Radonjic - 9. Aleksandar Mitrovic. Selecţioner: Mladen Krstajic.
Rezerve neutilizate: 1. Marko Dmitrovic, 23. Aleksandar Jovanovic - 5. Uros Spajic, 7. Andrija Zivkovic, 8. Aleksandar Prijovic, 15. Jagos Vukovic, 16. Branko Jovicic, 17. Filip Kostic.

Arbitru: Kevin Blom; arbitri asistenţi: Rob van de Ven, Charles Schaap; arbitri adiţionali: Allard Lindhout, Siemen Mulder; arbitru de rezervă: Bas van Dongen (toţi din Olanda)
Delegat UEFA: Pierino L. G. Lardi (Elveţia), observator UEFA pentru arbitri: Kaj Oestergaard (Danemarca)
Cartonaşe galbene: Maxim (45+3), Rodic (65), Marin (70), Mitrovic (79), Milenkovic (90).
Cartonaş roşu: Tamaş (44).