Jurnalul.ro Sport Fotbal international Scandal între Ferguson şi Mancini în timpul "finalei" pentru titlu în Anglia (video)

01 Mai 2012   •   07:56

Tensiunea a fost maxima luni seara pe Etihad Stadium din Manchester, unde a avut loc meciul decisiv intre Manchester City si Manchester United pentru titlul din Premier League. In urma unui meci demn de o "finala" pentru titlu, s-au impus gazdele de la City cu 1-0, gratie golului marcat de capitanul Vincent Kompany in prelungirile primei reprize.

Miza uriasa si-a pus amprenta si asupra celor doi antrenori, astfel ca, in urma unui contact mai dur intre Nigel De Jong si Danny Welbeck, Sir Alex Ferguson si Roberto Mnacini au avut un schimb dur de replici, fiind nevoie de interventia arbitrului de rezerva pentru a calma spiritele.

Dupa meci, Ferguson a declarat : "s-a luat de arbitrii tot meciul, atat de cel de rezerva cat si de tusier, si cum m-am dus acolo….El s-a plans de arbitraj toata saptamana, insa nu o poate face si in aceasta seara, asta e sigur."

De cealalata parte, Roberto Mancini fiind bucuros dupa victoria obtinuta, a minimalizat incidentul spunand: " Nu imi amintesc exact ce s-a intamplat.I-am spus celui de-al patrulea arbitru ca este fault pentru noi, nu invers.Tensiunea a fost mare pe moment, insa pentru mine totul e deja uitat."

In urma victoriei de aseara Manchester City are 83 de puncte, fiind la egalitate de puncte cu United, beneficiind insa de un golaveraj superior.
In ultimele doua etape City va intalni pe Newcastle in deplasare si pe Queens Park Rangers acasa, in timp ce United va juca pe Old Trafford cu Swansea City si in deplasare la Sunderland.