Jurnalul.ro Sport Fotbal international Șoc în sferturile Ligii Campionilor. Guardiola a fost eliminat

Șoc în sferturile Ligii Campionilor. Guardiola a fost eliminat

16 Mar 2017   •   07:39

AS Monaco a reuşit o calificare spectaculoasă în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, pe stadionul Louis II, după ce a învins formaţia engleză Manchester City cu scorul de 3-1 (2-0), în manşa secundă a optimilor.

Monegascii au obţinut biletele pentru faza următoare graţie golurilor marcate în deplasare, în tur City câştigând cu 5-3.

Kylian Mbappé (8), Fabinho (29) şiTiemoué Bakayoko (77) au marcat pentru echipa gazdă, iar Leroy Sané (71) a semnat golul ''cetăţenilor''.

Deşi a fost fără vedeta Radamel Falcao, Monaco a început în forţă şi tânărul Mbappé (18 ani) a ratat o primă ocazie în minutul 7, dar apoi (8) nu mai a putut fi oprit de portarul Caballero şi a deschis scorul din centrarea lui Bernardo Silva.

Echipa antrenată de Leonardo Jardim a dominat jocul în continuare, iar Germain a tras peste poartă (18).

Monaco a obţinut un scor de calificare (2-0) după mai puţin de jumătate de oră de joc, Fabinho marcând al doilea gol al echipei din Principat (29), din centrarea lui Mendy, deschis excelent de Lemar.

City nu a contat în prima repriză, iar Monaco şi-a mai creat două situaţii periculoase, prin Fabinho (39), blocat de Kolarov, şi prin Mbappé (44), oprit de Sagna.

Guardiola, aflat la meciul 100 în cupele europene ca antrenor, şi-a certat elevii la pauză, iar Manchester City a fost mult mai ofensivă în repriza a doua, ratând şi primele ocazii de gol, prin Sterling (61), blocat de Bakayoko, şi Aguero (62, 65), oportunităţi mari pentru argentinian.

Oaspeţii au reuşit să înscrie în minutul 71, prin Leroy Sané, care a reluat în plasă mingea respinsă de Subasic la şutul lui Sterling.

City era calificată la acest scor, dar a primit gol la o fază care nu anunţa nimic, cu atât mai mult cu cât Monaco nu avusese nicio acţiune periculoasă în partea a doua: Lemar a executat o lovitură liberă, iar Bakayoko (77), complet nemarcat, l-a învins pe Caballero cu o lovitură de cap.

Oaspeţii au forţat golul calificării, dar nu au mai avut realizări până la final şi Monaco se află în sferturile de finală ale Champions League pentru a doua oară în ultimii trei ani.

AS Monaco - Manchester City 3-1 (2-0)
Au marcat: Kylian Mbappé (8), Fabinho (29), Tiemoué Bakayoko (77), respectiv Leroy Sané (71).
Monaco, Stade Louis II: 16.000 spectatori
Liga Campionilor - optimi de finală (retur)
În tur: 3-5.

Au evoluat echipele:
Monaco: 1. Danijel Subasic - 19. Djibril Sidibé, 24. Andrea Raggi (38. Almamy Touré, 70), 5. Jemerson, 23. Benjamin Mendy - 2. Fabinho, 14. Tiemoué Bakayoko, 27. Thomas Lemar - 10. Bernardo Silva, 18. Valere Germain (căpitan; 7. Nabil Dirar, 90+1), 29. Kylian Mbappé (8. Joao Moutinho, 81). Antrenor: Leonardo Jardim.
Rezerve neutilizate: 16. Morgan De Sanctis - 6. Jorge, 33. Irvin Cardona, 34. Abdou Diallo.
Manchester City: 13. Willy Caballero - 3. Bacary Sagna, 24. John Stones, 22. Gael Clichy (72. Kelechi Iheanacho, 84), 11. Aleksandar Kolarov - 19. Leroy Sané, 25. Fernandinho, 21. David Silva (căpitan) - 17. Kevin De Bruyne, 10. Sergio Aguero, 7. Raheem Sterling. Antrenor: Josep Guardiola.
Rezerve neutilizate: 1. Claudio Bravo - 5. Pablo Zabaleta, 15. Jesus Navas, 18. Fabian Delph, 30. Nicolas Otamendi, 42. Yaya Touré.

Arbitru: Gianluca Rocchi; arbitri asistenţi: Mauro Tonolini, Filippo Meli; arbitri asistenţi adiţionali: Daniele Doveri, Davide Massa; arbitru de rezervă: Elenito Di Liberatore (toţi din Italia)
Cartonaşe galbene: Sagna (11), De Bruyne (58), Bakayoko (59), Sterling (74), Germain (89), Lemar (90+2).