Jurnalul.ro Sport Fotbal international Steaua Roşie Belgrad, calificată în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor

17 Iul 2019   •   09:45

Steaua Roşie Belgrad s-a calificat, marţi, în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins formaţia lituaniană Suduva cu 2-1, pe teren propriu, în manşa secundă a primului tur preliminar.

Echipa sârbă, câştigătoare a Cupei Campionilor Europeni în 1991, terminase la egalitate în prima manşă, 0-0.

Richmond Boakye (4) şi Marko Marin (29) au marcat golurile campioanei Serbiei, rămasă din minutul 60 în zece oameni, după eliminarea lui Marko Gobeljic. Pentru baltic a punctat austriacul Mihret Topcagic (90+6).

În turul secund, Crvena Zvezda va înfrunta formaţia finlandeză HJK Helsinki, care a trecut de HC Torshavn cu 3-0 şi 2-2.

Sheriff Tiraspol a fost eliminată din competiţie de georgienii de la Saburtalo. În tur, campioana Georgiei a câştigat cu 3-0 la Tiraspol, iar în manşa secundă Sheriff s-a impus cu 3-1 la Tbilisi, după ce în campioana Moldovei avea 3-0 în min. 11, prin golurile marcate de Liridon Latifi (3), Gaghi Margvelaşvili (8, autogol) şi Robert Tambe (11), atacant adus de la CFR Cluj. Ognjen Rolovic (59) a marcat golul calificării echipei georgiene.

La Sheriff au jucat şi croatul Antun Palic (ex-Dinamo).

Rezultatele înregistrate în primul tur preliminar:
(+) Skendija 79 (Macedonia) - Kalju Nomme (Estonia) 1-2 (în prima manşă 1-0)
(+) FC Saburtalo (Georgia) - FC Sheriff Tiraspol (R. Moldova) 1-3 (în prima manşă 3-0)
(+) Valletta FC (Malta) - Dudelange (Luxemburg) 1-1 (în prima manşă 2-2)
HB Torshavn (Feroe) - (+) HJK Helsinki (Finlanda) 2-2 (în prima manşă 0-3)
(+) Steaua Roşie Belgrad (Serbia) - Suduva Marijampole (Lituania) 2-1 (în prima manşă 0-0)
Feronikeli (Kosovo) - (+) The New Saints (Ţara Galilor) 0-1 ((în prima manşă 2-2)

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în turul al doilea preliminar.

Programul meciurilor de miercuri din manşa secundă a primului tur preliminar:
Riga (Letonia) - Dundalk (Irlanda) (în prima manşă 0-0)
Rosenborg Trondheim (Norvegia) - Linfield Belfast (Irlanda de Nord) (în prima manşă 2-0)
Qarabag (Azerbaidjan) - Partizani Tirana (Albania) (în prima manşă 0-0)
AIK Solna (Suedia) - Ararat-Armenia Erevan (Armenia) (în prima manşă 1-2)
Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) - Ferencvaros Budapesta (Ungaria) (în prima manşă 1-2)
Piast Gliwice (Polonia) - BATE Borisov (Belarus) (în prima manşă 1-1)
CFR Cluj (România) - FC Astana (Kazahstan) (în prima manşă 0-1)
NK Maribor (Slovenia) - Valur Reykjavik (Islanda) (în prima manşă 3-0)
Sutjeska Niksic (Muntenegru) - Slovan Bratislava (Slovacia) (în prima manşă 1-1)
Celtic Glasgow (Scoţia) - FK Sarajevo (Bosnia-Herţegovina) (în prima manşă 3-1)