Jurnalul.ro Sport Fotbal international SUA - Cehia 0-3 / Cehii le-au scos soccer-ul din cap

SUA - Cehia 0-3 / Cehii le-au scos soccer-ul din cap

de Ionut Paduraru    |    13 Iun 2006   •   00:00
SUA  -  Cehia 0-3 / Cehii le-au scos soccer-ul din cap

Cehii le-au dat o lectie de fotbal americanilor, in primul meci al Grupei E, realizand cea mai mare diferenta de scor de pana acum la aceasta editie a CM. Eroul meciului a fost Rosicky, autor a doua goluri.

Desi lipsiti de aportul lui Baros, elevii lui Karel Brucner nu au dus lipsa de incisivitate in atac. La prima actiune mai periculoasa, Grygera a centrat perfect pentru uriasul Koller, care, nemarcat, a reluat puternic cu capul in poarta lui Keller. Americanii puteau totusi sa egaleze, dar actiunea buna a lui Reyna s-a finalizat cu un sut in bara (’28). Apoi a intrat in scena Rosicky, care a fost desemnat si omul meciului. Mijlocasul, transferat recent de Arsenal de la Borusia Dortmund, a majorat scorul in minutul 38, cu un sut superb de la 25 de metri, iar apoi, in partea secunda, a stabilit rezultatul final, dupa o actiune personala.

ACCIDENTARE. Intre cele doua goluri spectaculoase ale lui Rosicky a intervenit si singurul punct negativ al zilei pentru cehi, accidentarea lui Koller. Autorul primului gol din partida cu americanii a suferit o intindere la coapsa dreapta in minutul 43 si nu a mai putut continua sa joace. El va afla astazi cat timp va fi indisponibil, dar oficialii cehi se aratau ingrijorati dupa meci. "Se pare ca este o accidentare destul de serioasa", a spus antrenorul Karel Brukner.

CONTRASTE. "Sunt foarte mandru de jocul elevilor mei de astazi. Nu a fost un miracol astazi, pur si simplu am facut un meci de foarte buna calitate", a mai spus tehnicianul ceh. De partea cealalta, americanii au recunoscut superioritatea europenilor. "Am avut un inceput foarte prost. Cand iei gol inca din minutul 5 de la o echipa care se si apara foarte bine, este greu sa obtii un rezultat bun. Echipa mai buna a castigat, sunt dezamagit de jocul nostru", a spus antrenorul americanilor, Bruce Arena.

SUA - CEHIA 0-3
  • Au marcat: Koller (’5), Rosicky (’36, ’76)
  • Stadion: Arena Aufschalke, Gelsenkirchen
  • Ambianta: 52.000 de spectatori

SUA: Keller - Cherundolo (’46 O""Brien), Pope, Onyewu, Lewis - Beasley, Reyna, Mastroeni (’46 Johnson), Convey - Donovan, McBride (’77 Wolff).
    Antrenor: Bruce Arena

CEHIA: Cech - Grygera, Rozehnal, Ujfalusi, Jankulovski - Poborsky (’82 Polak), Rosicky (’86 Stajner), Galasek, Nedved, Plasil - Koller (’44 Lokvenc).
    Antrenor: Karel Bruckner