Jurnalul.ro Sport Fotbal international Surprize. Borussia Dortmund, eliminată din Europa League

Surprize. Borussia Dortmund, eliminată din Europa League

16 Mar 2018   •   07:26

Atletico Madrid, Olympique Marseille, Lazio Roma, Sporting Lisabona, RB Leipzig, Arsenal Londra, ŢSKA Moscova şi RB Salzburg s-au calificat, joi seara, în sferturile de finală ale Europa League la fotbal, după partidele din manşa secundă a optimilor.

Arsenal a învins-o pe AC Milan cu 3-1, după ce ''rossoneri'' au deschis scorul. ''Tunarii'' câştigaseră şi în tur, cu 2-0. Danny Welbeck a reuşit o ''dublă'', celălalt gol al echipei antrenate de Arsene Wenger fiind marcat de elveţianul Granit Xhaka. Golul oaspeţilor a fost reuşit de turcul Hakan Calhanoglu.

Olympique Lyon a fost învinsă acasă de ŢSKA Moscova cu 3-2, după ce se impusese în tur cu 1-0. Ruşii merg mai departe graţie golurilor marcate în deplasare. Golovin, Musa şi Wernbloom au înscris pentru vizitatori, în timp ce Cornet şi Mariano Diaz au marcat pentru Lyon, care îşi dorea să joace finala pe teren propriu.

RB Salzburg şi Borussia Dortmund au terminat nedecis, 0-0, dar austriecii s-au calificat în sferturi graţie victoriei cu 2-1 din Germania.

Olympique Marseille a dispus de Athletic Bilbao cu 2-1, în deplasare, după 3-1 pe Stade Velodrome. Dimitri Payet şi Lucas Ocampos au punctat pentru OM, bascii reducând din diferenţă prin Inaki Williams (74).

Lazio, cu fundaşul român Ştefan Radu integralist, a întrecut cu 2-0 de Dinamo Kiev, în Ucraina, după 2-2 pe Stadio Olimpico. Lucas Leiva şi Stefan de Vrij au marcat golurile echipei antrenate de Simone Inzaghi.

Sporting Lisabona merge mai departe deşi a fost învinsă de Viktoria Plzen în Cehia cu 2-1, după prelungiri. Lusitanii câştigaseră în tur cu 2-0, dar Marek Bakos (6, 64) a anulat avantajul din tur al portughezilor. Bas Dost (Sporting) a ratat un penalty în min. 90+2, iar partida a ajuns în prelungiri, unde
Rodrigo Andres Battaglia (105+2) a înscris golul calificării oaspeţilor.

RB Leipzig s-a calificat şi ea în faza următoare, după 1-1 la Sankt Petersburg cu Zenit. Vicecampioana Germaniei, care a învins cu 2-1 în tur, a deschis scorul în Rusia, prin Jean-Kevin Augustin (22), dar Zenit a egalat prin Sebastian Driussi (45). Timo Werner a ratat un penalty pentru RB Leipzig (82).

Atletico Madrid s-a calificat în sferturi după 3-0 cu Lokomotiv acasă şi 5-1 la Moscova.

Rezultate:
Lokomotiv Moscova - (+) Atletico Madrid 1-5
Au marcat: Maciej Rybus 20, respectiv Angel Correa 16, Saul Niguez 47, Fernando Torres 65 - penalty, 70, Antoine Griezmann 85.
În tur: 0-3.

Athletic Bilbao - (+) Olympique Marseille 1-2
Au marcat: Inaki Williams 74, respectiv Dimitri Payet 38 - penalty, Lucas Ocampos 52.
Cartonaş roşu: Aritz Aduriz (Bilbao, 76).
În tur: 1-3.

Dinamo Kiev - (+) Lazio Roma 0-2
Au marcat: Lucas Leiva 23, Stefan de Vrij 83.
În tur: 2-2.

Viktoria Plzen - (+) Sporting Lisabona 2-1, după prelungiri
Au marcat: Marek Bakos 6, 64, respectiv Rodrigo Andres Battaglia 105+2.
Bas Dost (Sporting) a ratat un penalty în min. 90+2 (a apărat Ales Hruska).
În tur: 0-2.

Zenit Sankt Petersburg - (+) RB Leipzig 1-1
Au marcat: Sebastian Driussi 45+1, respectiv Jean-Kevin Augustin 22.
Timo Werner (RB Leipzig) a ratat un penalty în min. 82 (a apărat Andrei Lunev).
În tur: 1-2.

(+) Arsenal Londra - AC Milan 3-1
Au marcat: Danny Welbeck 39 - penalty, 86, Granit Xhaka 71, respectiv Hakan Calhanoglu 35.
În tur: 2-0.

Olympique Lyon - (+) ŢSKA Moscova 2-3
Au marcat: Gnaly Maxwell Cornet 58, Mariano Diaz 71, respectiv Aleksandr Golovin 39, Ahmed Musa 60, Pontus Wernbloom 65.
În tur: 1-0

(+) RB Salzburg - Borussia Dortmund 0-0
În tur: 2-1.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în sferturi.

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală va avea loc vineri (14,00, ora României), la Nyon.