Jurnalul.ro Sport Fotbal international SURPRIZE in Europa League

SURPRIZE in Europa League

18 Mar 2016   •   08:43

Şahtior Doneţk, echipă antrenată de românul Mircea Lucescu, s-a calificat în sferturile de finală ale Europa League la fotbal, joi seara, după ce a învins-o în deplasare pe Anderlecht Bruxelles cu scorul de 1-0.

Eduardo (90+3) a dat lovitura, la două minute de la introducerea sa pe teren, într-un meci în care Anderlecht nu a tras niciun şut pe poartă. În tur, Şahtior câştigase cu 3-1.

Derby-ul englez, dintre Manchester United şi Liverpool s-a încheiat nedecis pe ''Old Trafford'', 1-1, dar ''cormoranii'' merg mai departe după victoria cu 2-0 din tur.

Braga a dispus cu 4-1 de Fenerbahce, dar turcii au terminat meciul în opt oameni. Fener se impusese la Istanbul cu 1-0, astfel că lusitanii merg mai departe.

Sevilla, deţinătoarea trofeului, şi Dortmund s-au calificat fără emoţii mai departe.

Sparta a produs surpriza serii, prin victoria la scor de forfait, 3-0, la Roma, cu Lazio, după 1-1 la Praga. Atacantul Kehinde Fatai (ex-Astra Giurgiu) a intrat în minutul 83 la Sparta, în vreme ce românul Ştefan Radu nu făcut parte din lotul lui Lazio.

Bilbao a obţinut calificarea graţie regulii golurilor marcate în deplasare, după eşecul cu 1-2 de la Valencia. Bilbao învinsese în tur cu 1-0.

Villarreal, după 2-0 cu Leverkusen, a scos o remiză ''albă'' pe terenul ''aspirinelor''.

În sferturi s-au calificat trei echipe spaniole, Villarreal, Athletic Bilbao şi Sevilla, câte una din Cehia (Sparta Praga), Ucraina (Şahtior), Portugalia (Braga), Anglia (Liverpool) şi Germania (Dortmund).

Rezultate:
Bayer Leverkusen - (+) Villarreal 0-0
În tur: 0-2.

Lazio Roma - (+) Sparta Praga 0-3
Au marcat: Borek Dockal 10, Ladislav Krejci 12, Lukas Julis 44.
În tur: 1-1.

Valencia - (+) Athletic Bilbao 2-1
Au marcat: Santi Mina 13, Aderlan Santos 37, respectiv Aritz Aduriz 75.
În tur: 0-1.

Anderlecht Bruxelles - (+) Şahtior Doneţk 0-1
A marcat: Eduardo 90+3.
Cartonaşe roşii: Aleksandr Kucer (Şahtior, 84), Kara Mbodji (Anderlecht, 86).
În tur: 1-3.

(+) Sporting Braga - Fenerbahce Istanbul 4-1
Au marcat: Ahmed Hassan Koka 11, Josue 69 - penalty, Nikola Stoiljkovic 74, Rafa Silva 83, respectiv Alper Potuk 45.
Cartonaşe roşii: Mehmet Topal (Fener, 66), Alper Potuk (Fener, 87), Volkan Şen (Fener, 90+7).

Manchester United - (+) Liverpool 1-1
Au marcat: Anthony Martial 32 - penalty, respectiv Philippe Coutinho 45.

(+) Sevilla - FC Basel 3-0
Au marcat: Adil Rami 35, Kevin Gameiro 44, 45.
În tur: 0-0.

Tottenham Hotspur - (+) Borussia Dortmund 1-2
Au marcat: Son Heung-Min 74, respectiv Pierre-Emerick Aubameyang 24, 71.
În tur: 0-3.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în sferturile de finală.

Tragerea la sorţi a meciurilor din sferturi va avea loc vineri, la Nyon, de la ora 14,00 (ora României).