Jurnalul.ro Sport Fotbal international Surprize în Liga Campionilor. Real Madrid, ţinută în şah pe teren propriu

Surprize în Liga Campionilor. Real Madrid, ţinută în şah pe teren propriu

18 Oct 2017   •   07:57

Echipa spaniolă Real Madrid, deţinătoarea trofeului, a terminat la egalitate cu formaţia engleză Tottenham Hotspur, 1-1, marţi seara, pe stadionul ''Santiago Bernabeu'', într-un meci din etapa a treia Ligii Campionilor, în Grupa H.

Londonezii au deschis scorul prin autogolul francezului Raphael Varane (28), dar Real a egalat un sfert de oră mai târziu, când Cristiano Ronaldo a transformat un penalty (43).

Portarii celor două echipe s-au remarcat în mod deosebit, Lloris salvând goluri ca şi făcute în faţa lui Benzema şi Ronaldo (care a avut şi o bară), iar Keylor Navas în situaţii clare de finalizare ale lui Harry Kane şi Christian Eriksen.

Scorul zilei a fost reuşit de Liverpool care a surclasat campioana Sloveniei, NK Maribor, cu 7-0, chiar pe terenul acesteia. Tot în Grupa A, Spartak Moscova a reuşit o victorie cu un incredibil 5-1 în faţa echipei Sevilla.

Şahtior Doneţk a câştigat cu 2-1 la Rotterdam, cu Feyenoord, graţie ''dublei'' lui Bernard, deşi a jucat ultimul sfert de oră în zece oameni.

Manchester City a dispus cu 2-1 de Napoli, la care Vlad Chiricheş nu a fost nici măcar rezervă. Oaspeţii au ratat un penalty prin Mertens.

Beşiktaş are un parcurs perfect, cu a treia victorie în grupă, 2-1 cu Monaco în deplasare. RB Leipzig a trecut cu 3-2 de Porto, prima sa victorie în Champions League.

APOEL Nicosia a reuşit o mini-surpriză, 1-1 acasă cu Borussia Dortmund, după ce a condus formaţia germană timp de cinci minute.

Rezultate:
Grupa E:
NK Maribor - Liverpool 0-7
Au marcat: Roberto Firmino 4, 54, Philippe Coutinho 13, Mohamed Salah 19, 40, Alex Oxlade-Chamberlain 86, Trent Alexander-Arnold 90.

Spartak Moscova - Sevilla 5-1
Au marcat: Quincy Promes 18, 90, Lorenzo Melgarejo 58, Denis Gluşakov 67, Luiz Adriano 74, respectiv Simon Kjaer 30.

Feyenoord Rotterdam - Şahtior Doneţk 1-2
Au marcat: Steven Berghuis 8, respectiv Bernard 25, 54.
Cartonaş roşu: Iaroslav Rakiţki (Şahtior) 75.

Manchester City - SSC Napoli 2-1
Au marcat: Raheem Sterling 9, Gabriel Jesus 13, respectiv Amadou Diawara 73 - penalty.
Dries Mertens (Napoli) a ratat un penalty în min. 58.

AS Monaco - Beşiktaş Istanbul 1-2
Au marcat: Radamel Falcao 30, respectiv Cenk Tosun 34, 55.

RB Leipzig - FC Porto 3-2
Au marcat: Will Orban 8, Emil Forsberg 38, Jean-Kevin Augustin 40, respectiv Vincent Aboubakar 18, Ivan Marcano 44.

APOEL Nicosia - Borussia Dortmund 1-1
Au marcat: Mickael Pote 62, respectiv Sokratis Papastathopoulos 67.

Real Madrid - Tottenham Hotspur 1-1
Au marcat: Cristiano Ronaldo 43 - penalty, respectiv Raphael Varane 28 (autogol).

1 Real Madrid 3 2 1 0 7-2 7
1 Tottenham Hotspur 3 2 1 0 7-2 7
3 Borussia Dortmund 3 0 1 2 3-7 1
4 APOEL Nicosia 3 0 1 2 1-7 1

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte.