Jurnalul.ro Sport Fotbal international Surprize în preliminariile Europa League. Galatasaray, eliminată din competiţie

Surprize în preliminariile Europa League. Galatasaray, eliminată din competiţie

21 Iul 2017   •   07:16

Atacantul român Sergiu Buş a marcat golul echipei Levski Sofia, învinsă de Hajduk Split cu scorul de 2-1 în capitala Bulgariei, joi seara, în manşa secundă a turului al doilea preliminar al Europa League la fotbal.

Buş, intrat în minutul 57 pe teren, a înscris în minutul 69, dar Hajduk a întors scorul în ultimele zece minute ale partidei, prin Ohandza (80) şi Erceg (86). Neluţ Roşu a fost titular la Levski, fiind înlocuit în minutul 83. Hajduk, care câştigase şi în prima manşă, cu 1-0, s-a calificat mai departe.

Surpriza acestei faze a fost produsă de suedezii de la Ostersunds FK, care au eliminat-o pe titrata Galatasaray Istanbul, după 2-0 pe teren propriu şi 1-1 în Turcia.

Dinamo Brest (Belarus), cu fundaşul român Adrian Avrămia integralist, a cedat cu 0-3 acasă în faţa formaţiei SCR Altach (Austria) şi a părăsit competiţia (1-1 în primul meci).

Adrian Scarlatache a jucat tot meciul pentru Inter Baku, dar azerii au fost învinşi cu 4-1 de Fola Esch, după ce în tur Inter se impusese cu doar 1-0.

Fundaşul Bogdan Mitrea a fost integralist pentru AEL Limassol, care s-a calificat în turul următor, după 1-0 şi 2-1 cu Progres Niedercorn (Luxemburg).

Mihai Răduţ a jucat în repriza secundă pentru Lech Poznan, care a dispus cu 2-0 de FK Haugesund (Norvegia), după 2-3 în deplasare.

Meciul dintre Jagiellonia Bialystok (Polonia) şi FK Gabala (Azerbaidjan), câştigat cu 2-0 de oaspeţi, a fost arbitrat de o brigadă din România, cu Sebastian Colţescu la centru, azerii reuşind să se califice mai departe, după 1-1 în primul joc.

(+) Suduva Marijampole (Lituania) - FK Liepaja (Letonia) 2-0 0-1
(+) Trakai (Lituania) - IFK Norrkoeping (Suedia) 1-2 2-1, după prelungiri; 5-3, la loviturile dedepartajare
VPS Vaasa (Finlanda) - (+) Broendby IF (Danemarca) 0-2 2-1
(+) Dinamo Minsk (Belarus) - FK Rabotnicki Skopje (Macedonia) 1-1 3-0
(+) Lyngby BK (Danemarca) - Slovan Bratislava (Slovacia) 1-0 2-1

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în turul al treilea preliminar.
AGERPRES (editor: Mihai Ţenea)