Jurnalul.ro Sport Fotbal international Surprize în preliminariile Ligii Campionilor. Ludogoreţ Razgrad, la un pas de grupe

18 Aug 2016   •   08:08

Fundaşul român Cosmin Moţi a marcat un gol pentru formaţia bulgară Ludogoreţ Razgrad, victorioasă cu scorul de 2-0 la Sofia în faţa echipei cehe Viktoria Plzen, miercuri seara, în prima manşă din play-off-ul Ligii Campionilor la fotbal.

Moţi, care a fost integralist la campioana Bulgariei, a deschis scorul în min. 51 din penalty, al doilea gol fiind reuşit de olandezul Virgil Misidjan (64).

La Ludogoreţ a jucat şi atacantul român Claudiu Keşeru, intrat pe gazon în minutul 81. Andrei Prepeliţă nu a făcut parte din lot.

Mijlocaşul Ovidiu Hoban a început ca titular la campioana Israelului, Hapoel Beer Sheva, întrecută cu 5-2 de Celtic, la Glasgow. Hoban a jucat 79 de minute la Hapoel şi a pasat decisiv la primul gol al oaspeţilor, reuşit de Lucio Maranhao (55). La a doua reuşită a israelienilor a pasat nigerianul Tony Nwakaeme (ex-U Cluj).

Portarul român Gabriel Sava a fost rezervă la Dundalk, învinsă acasă cu 2-0 de Legia Varşovia.

Rezultate:
Miercuri 17 august:
Celtic Glasgow (Scoţia) - Hapoel Beer Sheva (Israel) 5-2
Au marcat: Tom Rogic 9, Leigh Griffiths 39, 45+1, Moussa Dembele 73, Scott Brown 85, respectiv Lucio Maranhao 55, Maor Melikson 57.

Dundalk (Irlanda) - Legia Varşovia (Polonia) 0-2
Au marcat: Nemanja Nikolic 56 - penalty, Aleksandar Prijovic 90+4.

FC Porto (Portugalia) - AS Roma (Italia) 1-1
Au marcat: Andre Silva 61 - penalty, respectiv Felipe 21 (autogol).
Cartonaş roşu: Thomas Vermaelen (Roma) 41.

Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) - Viktoria Plzen (Cehia) 2-0
Au marcat: Cosmin Moţi 51 - penalty, Virgil Misidjan 64.

Villarreal (Spania) - AS Monaco (Franţa) 1-2
Au marcat: Alexandre Pato 36, respectiv Fabinho 3 - penalty, Bernardo Silva 72.
Cartonaş roşu: Benjamin Mendy (Monaco) 87.

Marţi 16 august
FC Copenhaga (Danemarca) - APOEL Nicosia (Cipru) 1-0
A marcat: Andrija Pavlovic 43.

Dinamo Zagreb (Croaţia) - FC Red Bull Salzburg (Austria) 1-1
Au marcat: Marko Rog 76 - penalty, respectiv Valentino Lazaro 59.

Steaua Bucureşti (România) - Manchester City (Anglia) 0-5
Au marcat: David Silva 13, Sergio Aguero 41, 78, 89, Nolito 49.
Sergio Aguero a ratat două penalty-uri 9, 21.

Ajax Amsterdam (Olanda) - Rostov (Rusia) 1-1
Au marcat: Davy Klaassen 38 - penalty, respectiv Christian Noboa 13.

Young Boys Berna (Elveţia) - Borussia Moenchengladbach (Germania) 1-3
Au marcat: Miralem Sulejmani 56, respectiv Raffael 11, Andre Hahn 67, Alain Rochat 70 (autogol).